Тя сподели, че тази година празникът ще бъде отбелязан по нестандартен начин без пищни тържества, но всеки ден да бъде споделен с публиката, като най-добрите заглавия през тези 70 години да оживеят отново.
"Едно от първите заглавия, които възстановихме, това е "Възгледите на един пън" на режисьора Теди Москов. Това е едно заглавие, което е печелило много награди и любовта на публиката години наред", каза Стойкова и допълни, че има и детски спектакли, като на 8 юни предстои премиерата на мюзикъла "Алиса в огледалния свят".
"Това беше голямото предизвикателство, защото мюзикълът е жанр, който трябва да се следва. Той не е жанр, който да отместиш встрани и да кажеш "Ок., ние сме театър и ще си правим повече театър". Напротив, по всички правила на мюзикъла и със средствата на кукления театър, със средствата на специфичните способности на куклените актьори, а те са се доказали вече в годините достатъчно много, ние се опитахме да направим един уникален спектакъл и той наистина се получи такъв", каза Стойкова.
Тя поясни, че заради спецификата на спектакъла костюмите са много интересни и 4 ателиета в България са работили по тях и, че другото предизвикателство са били музикалните партитури, понеже това е бродуейски мюзикъл.
"Аз, като директор и продуцент на цялото това нещо мога да кажа, че съм щастлива, че отворихме нова врата. Ето така си представям честването на 70 години, с неща, които никой не е правил преди това", каза Стойкова. Освен това тя поясни, че Международният куклен фестивал "Златният делфин" отбелязва своята 50-та годишнина и ще се състои от 1 до 6 октомври, като на него ще има силно международно присъствие.
"Все-пак трябва да привлечем вниманието върху България, върху качеството на кукления театър в България, което е наистина на световно ниво. Трябва да привлечем вниманието върху културата, върху образованието на децата, защото кукленият театър образова. Той не е просто някакъв вид изкуство, което е за малките, и което няма какво да му обръщаме внимание. Напротив, това е едно от най-сериозните световно признати изкуства", каза Стойкова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..