Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МТФ "Варненско лято" представя "Алиса в огледалния свят"

Снимка: БНР

Тази година Държавен куклен театър Варна отбелязва своята 70-та годишнина. Повече подробности за събитието разказа пред Радио София Вера Стойкова, директор на Държавен куклен театър Варна.

Тя сподели, че тази година празникът ще бъде отбелязан по нестандартен начин без пищни тържества, но всеки ден да бъде споделен с публиката, като най-добрите заглавия през тези 70 години да оживеят отново.

"Едно от първите заглавия, които възстановихме, това е "Възгледите на един пън" на режисьора Теди Москов. Това е едно заглавие, което е печелило много награди и любовта на публиката години наред", каза Стойкова и допълни, че има и детски спектакли, като на 8 юни предстои премиерата на мюзикъла "Алиса в огледалния свят".

"Това беше голямото предизвикателство, защото мюзикълът е жанр, който трябва да се следва. Той не е жанр, който да отместиш встрани и да кажеш "Ок., ние сме театър и ще си правим повече театър". Напротив, по всички правила на мюзикъла и със средствата на кукления театър, със средствата на специфичните способности на куклените актьори, а те са се доказали вече в годините достатъчно много, ние се опитахме да направим един уникален спектакъл и той наистина се получи такъв", каза Стойкова.

Тя поясни, че заради спецификата на спектакъла костюмите са много интересни и 4 ателиета в България са работили по тях и, че другото предизвикателство са били музикалните партитури, понеже това е бродуейски мюзикъл.

"Аз, като директор и продуцент на цялото това нещо мога да кажа, че съм щастлива, че отворихме нова врата. Ето така си представям честването на 70 години, с неща, които никой не е правил преди това", каза Стойкова. Освен това тя поясни, че Международният куклен фестивал "Златният делфин" отбелязва своята 50-та годишнина и ще се състои от  1 до 6 октомври, като на него ще има силно международно присъствие.

"Все-пак трябва да привлечем вниманието върху България, върху качеството на кукления театър в България, което е наистина на световно ниво. Трябва да привлечем вниманието върху културата, върху образованието на децата, защото кукленият театър образова. Той не е просто някакъв вид изкуство, което е за малките, и което няма какво да му обръщаме внимание. Напротив, това е едно от най-сериозните световно признати изкуства", каза Стойкова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01