Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безопасността на храната - отговорност и на потребителите

Снимка: БГНЕС

Да бъде безопасна храната е едно от най-важните изисквания към нея. За да се изпълни то, отговорността е споделена между производителите и нас – потребителите (консуматорите). Не е случайно наличието на толкова нормативни документи у нас и в Европа за гарантиране на тази безопасност при производството, съхранението, транспортирането.

Това коментира пред Радио София д-р Татяна Николова, началник отдел в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).

Тя уточни, че има разлика между безопасна и качествена храна.

Безопасната трябва да не крие риск за човешкото здраве.

Потребителите трябва да правят информиран избор при покупката и при слагането на трапезата.

БАБХ извършва регулярен и постоянен контрол при производството и търговията с храни, както и при подадени сигнали от потребители, припомни Николова. Вземат се и проби за лабораторни анализи.

Сигнали могат да се подават на сайта на БАБХ, както и на горещия телефон 077 12299.

  • От 2019 г. с резолюция A/RES/73/250 на Общото събрание на ООН 7 юни се отбелязва като Световен ден за безопасност на храните.

По повод днешния ден д-р Наоко Ямамото, помощник-генерален директор на СЗО изтъкна в изявлението си:

"Проблемът за безопасността на храните засяга всички държави. Може би до нас не достига достатъчно информация за болестите, произтичащи от некачествена храна, но тяхната тежест за общественото здраве е сравнима с тази на заболяването от малария или ХИВ/СПИН.

Сигурността на храната е във вашите ръце. Ако всички ние направим безопасността на храната наш приоритет, по-малко деца по света биха загивали от хранителни болести. Хората биха били по-здрави и по-продуктивни."

Чуйте повече по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56