Българската асоциация „Отопление, вентилация и климатизация“ (БАОВК) внесе предложение за промяна на наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки в Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Съгласно досегашната правна уредба в България на всеки компонент на опаковката, който е с най-голямо тегло, трябва да се отпечатват или лепят много на брой маркировки, които често се променят и това би довело до излишна употреба на материали и суровини.
В Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки се изисква да се поставят или отпечатат на всеки компонент на опаковката всички маркировки, заедно със съответните буквено-цифрени кодове. Така потребителят вижда опаковка с много символи и кодове, което може да доведе до неразбиране за това кой компонент какъв е в опаковката и как да се отдели и третира.
Някои от производителите на техника имат повече от 62 различни комбинации опаковки за машини и аксесоари, обясни пред Радио София Венцислав Димитров (▲) от БАОВК. При промяна на който и да е от опаковъчните компоненти, трябва да се смени и цялата опаковка или вече отпечатаните да се изхвърлят, което е в противоречие със зелените цели, поставяни от ЕС. Друг въпрос е, че (чуждестранен) производител може да се откаже от присъствието на българския пазар, а преопаковането може да наложи влагането на повече труд и материали, да оскъпи стоката.
Предложението на Асоциацията е да се модифицира системата за задължително маркиране, номериране и поставяне на абревиатури от идентификационната система, като по този начин ще бъдат постигнати по-екологични решения, които ще доведат до по-малко отпадъци от опаковки и ще улеснят производителите и вносителите от ОВК сектора при поставянето на исканата маркировка.
По модел на Италия при приемане на идеята на БАОВК, няма да се стига до смяна на цялата вече изработена опаковка, а само ще се лепи върху нея или върху етикета ѝ баркод или QR код с линк, насочващи към изискуемата информация. Тази информация на съответния уебсайт може да бъде променяна бързо и лесно без използване на допълнителни материали и ресурси.
От внасянето на предложението в МОСВ са изминали около 2 месеца. Досега отговор от страна на ведомството няма, каза още Димитров:
"Не става дума за опаковки само от нашия бранш. При реакция от министерството, с УС на Асоциацията бихме обсъждали, коментирали, за да вземем най-доброто решение, съобразено и с екологичната насока на европейските политики."
Чуйте целия разговор на Божидар Янев.
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..