Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Опера в Летния театър" стартира с "Жените на Пучини" на 11 юни

Снимка: БНР

Варненската опера тази година отбелязва своята 75-та годишнина, като в юбилейния си сезон е подготвила 22 интересни вечери в 4 модула – опера, концерти, мюзикъл и балет.

"Откриваме с голям мултимедиен концерт посветен на пучиниевата музика. Защо? Защото тя дава преживявания, тя дава страст и любов на сцената, примесена с много ревност и други, не толкова чужди на човешките страсти емоции, които превъзходно ще бъдат превъплътени през палката на маестро Якопо Сипари ди Пескасероли, който е диригент на фестивалния оркестър "Festival Puccini Torre del Lago" и в компанията на сцената с носителката за 2019 г. Доната Д‘Аннуцио Ломбарди на награда "Пучини", и великолепните български гласове на Илина Михайлова, Ирина Жекова, Йоана Железчева, Валерий Георгиев, Пламен Димитров – солисти на Варненска опера и госта Рейналдо Дроз", сподели Даниела Димова, директор на Театрално-музикален продуцентски център "Варна".

Стартът ще бъде със спектакъла "Жените на Пучини" на 11 юни 2022 г. от 21:00 ч. в Летния театър от традиционния фестивал "Опера в Летния театър", като по думите на Димова, ще има и 4 юнски представления, две от които са международни гастроли, а през юни ще бъде предложен хитовият мюзикъл "Коса". Тя сподели, че очакванията на младите хора са да имат стойностни преживявания и висок професионализъм.

"Не случайно за всеки един спектакъл, който предлагаме ние сме провели кастинг. Не винаги можем да си позволим да поканим световна голяма звезда, защото това е свързано и с едно по-високо финансиране, но винаги в България ние вземаме най-добрите", каза Димова.

По темата се включиха Илина Михайлова и тенорът Рейналдо Дроз. Мечтата на Рейналдо Дроз  да учи с Райна Кабаиванска го довежда в майсторския й клас в НБУ.

"В проекта "Opera D'Amore ", който направихме в София имахме проблем да намерим тенор, който да се престраши и да излезе в тази трудна техническа роля. И всъщност малко преди концерта аз вече бях доста отчаяна, и ми се обадиха, че са намерили храбрия тенор Рейналдо Дроз. И така всъщност "Opera D'Amore " ме запозна с него", сподели Михайлова.

По думите на Дроз, освен, че Илина е певица от много високо ниво е и енергийна бомба, и ако целият състав е без много енергия тя влиза като слънчев лъч и вдига духа на всички.

"Искам да поканя варненската публика на богатия афиш, който имаме и това лято. Дадох си сметка, че във все по-трудни времена ние успяваме да правим все-повече заглавия, за да можем да приобщим и младата публика. Това го правим с мюзикълите и с хубавите джаз концерти, които имаме", каза Михайлова.

"Истината е, че ако правиш нещо с много любов хората го усещат, независимо от каква възраст са. Затова и аз се старая да давам цялата си страст, която имам за да стигне до публиката и тя винаги го усеща", заяви Дроз.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36