Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

53-то издание на Шопски празник

Снимка: Община "Елин Пелин"

На днешния ден Православната църква отбелязва празника Свети Дух. От тази дата започва и началото на 7 дневния Шопски празник в гр. Елин Пелин със своето 53-то издание. На 17 юни 2022 г. ще бъде неговото официалното откриване на Стадион "Левски" в града. Повече подробности за празника разказа пред Радио София Рени Николова, зам.- кмет по културните теми.

"Шопският празник води началото си от далечната 1970 година, като тогава идеята е на режисьора Благой Стратев, сериозно име в нашето кино, родом от гр. Елин Пелин. Тогавашният кмет Стоян Кирилов приема много радушно въпросната идея. И естествено, всичките културни дейци и общественици, които повечето от тях не са сред нас с много ентусиазъм и работа прегръщат идеята на Благой Стратев и я реализират, за да пребъде тя и днес. И естествено празника вече го превръщаме в един истински, неподправен, утвърдил се за поредните 53 години и чакан с нетърпение, както от жителите, така и от гостите на общината", сподели Николова.  

По думите й, във всичките 7 дни има акценти в програмата, като днес хората традиционно ще се съберат в местността "Църквето" на християнския празник Свети Дух, който в празничния календар на фестивала е отбелязан като Ден на духовността и вярата. Николова поясни, че на този ден в местността се срещат родовете и се  приготвя курбан, защото по исторически данни на това място е възникнал града.

"Естествено, като организатори ние сме се постарали да помислим за всеки един и всички празнични дни са ни изпълнени с разнообразни богати културни и спортни събития. За хората с интерес към изкуството е традиционната изложба на местни творци и художници, както и на фотографската изложба, която тази година ще бъде под мотото "Образи от шопско", сподели Николова.

Тя допълни, че ще в рамките на събитието ще се проведат два концерта за деца, а любителите на спорта и кулинарията също ще имат своето време. В съботния ден ще има изложение на ретро автомобили, а на 19 юни притежателите на домашни любимци ще направят шоу-дефиле със своите питомци. Освен това изяви ще имат представителният духов оркестър, мажоретните състави, клубовете на любители на хора, фолклорните танцови и певчески групи към читалищата в общината и  местните хумористи.

Сред гостите музиканти ще бъдат Графа и Джуниър Бенд, Нели Петкова, ансамбъл "Българе", НУТИ – София, Петя Панева – тазгодишният победител от "Гласът на България", Стефан Иванов – победителят от "България търси талант" и др.

Повече подробности за празника можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01