Според Маринова, първите слатински събори датират още след построяването на църквата "Св. Мина" през 1872 г., а тази година тя бележи своята 150-та годишнина. Маринова сподели, че на площада пред църквата всички слатинци са се събирали, играели са шопски хора облечени в най-хубавите дрехи. По-късно, когато селото се присъединява към София читалището поема инициативата за събора.
"В спомените си, 92 годишната Иванка Миланова разказва всъщност, как са се празнували тези събори. Колко весело и колко прекрасно е било за всички слатинци идването на този ден, на Свети Дух. Те са празнували и Коледа, Прошка, Великден, Гергьовден, но Свети Дух е бил емблематичен празник. Там са се издигали въжените люлки, множество сергии с дрънкулки, децата тичали, избирали си пръстенчета, гривнички, герданчета, стомнички с вода, захарни петлета, балончета, захарни ябълки натопени в карамелена захар", каза Маринова.
Тя поясни, че 100 годишнината на читалището е била отбелязана на 31 май 2021 г. През 2016 г., когато Маринова е започнала работа в читалището е намерила първото издание на книгата "Кратка история на село Слатина, Софийско" на Любен Грозданов, а за 100 годишнината книгата се преиздава.
По думите й, в допълненото издание са описани 20 рода, като много от тях са били собственици на сегашни софийски парцели.
"Между Драгалевци, Подуяне и Летище София всичко това е било слатинска земя. Слатинската мера е била и Борисовата градина", каза Маринова и поясни, че когато Борисовата градина е трябвало да бъде залесена през 1903 г., са избухнали бунтове, продължили до 1908 г., понеже собствениците не са се примирили, че им отнемат земята. Тя поясни, че по време на колективизацията е имало разселвания и част от слатинци са отишли в други квартали.
За църквата "Свети Мина" Маринова разказа, че по време на Втората световна война под нея е имало скривалище, където населението на селото се е криело.
"Свети Мина" от 11.11.2011 г. затваря врати като храм и за съжаление опитите 2014-2015 г. да се съберат слатински помощи за възстановяването на "Свети Мина" не се увенчават с успех", сподели Маринова и допълни, че църквата в момента е в изключително тежко състояние, но има технически проект, по който се работи.
Повече подробности за празника можете да чуете в звуковия файл.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...