Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да пишем и говорим за климата


Журналисти, които искат да задълбочат познанията си с научните данни, политическите действия и българската реалност по отношение на климата, ще могат да участват в специална работилница на 15 юни от 9:00 до 17:30 ч. в зала „Алма Алтер“ на СУ „Св. Климент Охридски“.

Поканата е от организаторите: фондацията "Биоразнообразие" в партньорство с Асоциацията на европейските журналисти – България, "Климатека" и "Фабрика за идеи".

Еднодневната академия е под наслов "Пишем за климат", но са поканени всички журналисти, независимо дали пишат, говорят или използват други средства и материали, обясни пред Радио София Йорданка Динева от фондация "Биоразнообразие":

"Искаме да говорим какво можем да направим в момента, каква е ролята на защитените територии и запазените екосистеми за климатичните промени, както и какви стъпки България планира да предприеме по зеления път."

Йорданка Динева

В първите 3 часа ще участват 5-има експерти като лектори. Втората част на събитието ще се проведе под формата на уъркшоп с Димитър Кенаров, който се занимава с документална журналистика. Той ще разкаже повече за наративите, които може да създадем и практически как да комуникираме по комплексни теми.
Работилницата е част от по-голяма инициатива, която се състои от академия за журналисти, финансиране на журналистически разработки и изследователска мисия в Гватемала.

Цялостната програма цели да подкрепи работата на журналистите в България в отразяването и изследването на темата за климатичните промени, тяхното отражение върху биоразнообразието и хората, както и потенциалните решения за смекчаването им чрез решения базирани на природата

Регистрацията може да се направи до края на деня тук.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
  • Всички участници в еднодневната академия за журналисти ще имат възможността да кандидатстват за изследователската мисия до Гватемала, съвместно с други 7 журналисти от Централна и Източна Европа. Журналистите, демонстрирали познание и траен интерес по темата за природозащита, климат и социална справедливост, ще се ползват с предимство. Самото пътуване ще се осъществи през 2023, ще има за цел да запознае участниците с преките въздействия на климатичните изменения в една от най-засегнатите страни в Централна Америка, чрез преки техни наблюдения на локалните измерения на климатичните промени.
    Всички разходи по пътуване и настаняване ще бъдат покрити от проект “Climate Game On”.
По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59