Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дадената срещу заплащане кръв не е гарантирано безопасна

В България всеки ден има недостиг на кръв, коментира Стефка Лазарова, председател на БОДК

Снимка: ВМА

В навечерието на Световния ден на доброволния кръводарител (14 юни) българският законодател предложи въвеждане на платено кръводаряване в противоречие на световната практика за безопасност и предписания.

Това сигнализират от Българската организация за доброволно кръводаряване (БОДК).

"В законопроекта се предлагат ваучери за кръводарителите, което де факто е друга форма на заплащане, овъзмездяване. Това противоречи на принципите за доброволност и безвъзмездност. Така няма да се гарантира и безопасността. Някои, които дават кръв срещу пари, може и да крият противопоказанията си, за да получат облага. Хората, които не са притиснати от обстоятелствата, го правят доброволно, за да се спаси човешки живот", коментира пред Радио София Стефка Лазарова, председател на БОДК.

Тя припомни, че на фейсбук страницата на организацията всеки може да зададе въпрос и да получи отговор.

Датата 14 юни е избрана за Световен ден на доброволния кръводарител като признание към Карл Ландщайнер - австрийски биолог и лекар, откривател на системата на кръвните групи „А-В-0“ в началото на ХХ век, носител на Нобелова награда, обясни още Стефка Лазарова.

Тя изтъкна, че кръвта няма заместител и затова е много важно да даряваме кръв, да поощряваме донорите.

"Обществото не е достатъчно запознато с проблема. Хората си мислят, че кампаниите са свързани с моментно затруднение. А в България всеки ден има недостиг на кръв", допълни Лазарова.

Мобилното приложения

Като част от усилията да преодолее проблемите, които възникнаха в резултат на пандемията с Covid-19 и във връзка с отбелязването на 14 юни, БОДК пусна в действие изцяло обновена и подобрена версия на мобилното приложение „Дари кръв“. То има за цел да улесни връзката между доброволни кръводарители и хора, които се нуждаят от кръвопреливане, оптимизирайки процеса по кръводаряване.

Чуйте целия разговор на Луиза Лазарова.

С близо 8,4% са се увеличили кръводарителите у нас през първите 4 месеца на годината в сравнение с предходната 2021 г.
Техният брой е съответно 55 760 за 2022 г. и 52 351 за 2021 г.
За Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ) увеличението е приблизително 5%.
Ако през миналата година от януари до април кръводарителите са били 12 254, то през 2022 г. те вече са 12 864. 

В България първата акция за безвъзмездно даряване на кръв се провежда през 50-те години на ХХ век. 
У нас всеки, който желае да дари кръв, може да го направи, като се обърне към съответния център по трансфузионна хематология в страната.

Координати можете да намерите тук.

През почивните дни в София стационарните екипи в НЦТХ работят от 9 до 15:30 часа.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03