Още през миналата година броят на туристите, посещавали София, постепенно започна да се възстановява, като в летните месеци столицата е посетена от 140 – 150 хиляди души месечно. Все още са далеч нивата на предкризисната 2019 г. (над 1,1 млн. туристи).
На територията на София са пренощували близо 600 хил. туристи, което е увеличение с 44% спрямо 2020 г., когато са били малко под 420 хил.
С 52% водещ дял сред пренощувалите имат туристите от България, срещу 48% за чуждестранните.
Най-много посещения в София през 2021 г. са направени от граждани на Германия, САЩ, Италия, Румъния, Франция, Израел, Турция.
Данните съобщи днес кметът на София Йорданка Фандъкова по време на форум „Българският турист – ключът към сезон 2022 г.“, който се проведе в НДК в присъствието на министъра на туризма Христо Проданов, представители на местните власти и на туристически бранш.
Общо реализираните нощувки за 2021 г. възлизат на малко над 1,3 млн., което представлява ръст от 50% спрямо предходната 2020 г., когато те са били приблизително 900 хил.
По време на Covid кризата Община подкрепи туристическия бизнес, с решение на Столичния общинския съвет (СОС). За 2020 г., 2021 г. и първото тримесечие на 2022 общият размер на предоставените облекчения е над 7.4 млн. лева.
Предстои СОС да вземе решение по доклад на кмета за въвеждане на данък за стаи и апартаменти за гости. Към момента регистрираните такива в столицата са над 500.
За София особено значение имат пътуванията с цел бизнес и участие в конференции, семинари, фестивали. За привличането на туристи допринася богатата културна програма на София, особено утвърдени фестивали, които привличат устойчиви посетители. Такива са фестивали като „Ей ту Джаз“, „София филм фест“, „Софийски музикални седмици“, „Опера в парка“ и др. Все по-голяма популярност набира и Центърът за съвременно изкуство „Топлоцентрала“, където се представят съвременни творци и проекти.
През 2021 г. бяха създадени три специализирани туристически продукта, които имат за цел създаването на допълнителен интерес към София, привличане на повече посетители за по-дълъг престой. Това е"Карта на уличното изкуство (графити) в София" (на български и английски език). В първото ѝ издание са включени 20 произведения на уличното изкуство, оформени в туристически маршрут в централна част на столицата.
Създадена е „Градска винена карта на София“ с цел популяризиране на над 40 места за качествено българско вино в София, както и Карта „Опознай птиците на София“, включваща 5 маршрута.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..