Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С. Мрамор - читалището е световен феномен!

Днес предаването се излъчва от с. Мрамор. Гостуваме на Народно читалище „Свети Иван Рилски 1922“, което има 100 годишнина.  Говорим за историята, традициите и обичаите.

Първият ни гост е Александър Георгиев - кмет на Мрамор:

"В последните няколко години нещата тук се попромениха. Ролята на читалището е много важна за културата. Най-важните неща тук са канализация и газификация, нов мост. Не сме кандидатствали по европрограми, защото тогава не сме имали 2000 души.
Имаме проблеми с електричеството. Има спортни площадки, планове за още 1-2, кога ще се случи, ще покаже бъдещето." 
Диляна Кръстанова е секретар на читалище „Свети Иван Рилски 1922“:
"Нашето читалище от създаването си до днес продължава традициите на предците си, които не познаваме. Стоим здраво на своите позиции. Дейността ни е разнообразна. Съчетаваме традициите на фолклора и съвременните изкуства, модерен балет.
Имаме дългогодишни художествени ръководители, сменят се самодейците. В читалището първата ми среща бе в първи клас, а съм служител в последните 50 години. Читалищата винаги остават настрани, ние сме последни."
Василка Христова е библиотекар в читалището:

"Още с учредяването, членовете на читалището основават библиотека. Технологиите навлязоха в библиотеката от 2006. Самофинансирането и даренията ни снабдяват с книги, както и конкурсите за обновяване на фондовете."

Виолета Евтимова е солист на "Мистерията на българските гласове", ръководител на детски и младежки фолклорни групи „Лазарица“, някои от които слушаме на живо:

"От много години ми се занимаваше с народните традиции, танцувах и започнах да пея." (Рая) "Искам да благодаря на родителите, които са дали родолюбивото начало вкъщи. Имах честта да бъда част от най-добрата школа, поех тази от Кремена Станчева. Работата с децата е предизвикателство, как да направим така, че технологиите да не ни пречат." (Виолета) 

Теодора Байчева е ръководител на школа за модерен балет „Терпсихора”:

"Танцувам от 4 годишна, това за мен и до днес е вълшебство. Важното е да запазим магията и детското в тях доста дълго време. Учат ни на искреност и любов. Имаме деца от 2 и половина години докъм 20-22. Всяко дете е различно, но още с първото влизане в залата се вижда кое ще се занимава с балет."

Йордан Стоянов е хореограф и ръководи детски и младежки танцови състави и танцов клуб ”Зора”:

"Децата ме научиха да запазя детското в себе си, за да си разделяме сцената, танцувам с тях. Дори пандемията не можа да ни спре. Ако родителите искат децата им да получат добра двигателна и сценична култура, читалището е мястото!"

Любомир Додов е почетен член на читалището, самодеец и хуморист, който тази година отбелязва 60 години на читалищна сцена и ни представя няколко от скечовете си:

"Полупрофесионалист съм в хумора. По-важно е да си майстор, да правиш добри изпълнения и хората да го признават. За едни, шопският хумор е труден, на мен ми идва отвътре. Кольо Анастасов идваше тук да се зарежда. В хумора важното е не само текста, а как ще го представиш."

Надежда Коцова е почетен член на читалището, активен дългогодишен самодеец и пее в женската фолклорна група „Шопска плетеница”. Тя е потомка на един от основателите на читалището, учителят Костадин Спасов, за когото става дума още в началото на разговора:

"Викали са му Коста Даскало. Много културен човек, добряк беше моят дядо. Няма нищо случайно. Бях на 8 години, когато влязох в читалището. Племенничките ми после идваха тук, в новата сграда. След тях идват техните деца, едното е на 8 и е балеринка. Продължавам да пея, докато мога.
Тук пулсът на живота  е по-различен. Хора с различни професии ги обединява желанието да се твори. Разправяме нещата на внуците, моят завърши китайска филология, а започна да свири на кавал.
Вярата в институцията читалище я има и ЮНЕСКО, което го обяви за световен феномен!"


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Лена Бориславова

"Форум", 13.12.24: След Кирил Петков: Ще поискат ли имунитета и на Лена Бориславова?

Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..

публикувано на 13.12.24 в 18:35
арх. Петър Диков

Арх. Петър Диков: ПП "Витоша" е изправен пред сериозни проблеми

Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..

публикувано на 13.12.24 в 17:17

Група "Скреч" се събират отново на сцена с концерт за своите фенове

В предаването  "Добър вечер, София“ гостува фронтменът на No more Many More, но не тази група бе във вихъра на разговора, а група "Скреч", които на 14 декември се готвят да ни изненадат с концерт. Те са ветерани на музикалната сцена, свирят още от 90-те кавъри на различни групи. Днес свирят в различни проекти и са посветили времето си на..

публикувано на 13.12.24 в 17:11

AIBEST представи Годишния си доклад за 2024 г.

Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..

публикувано на 13.12.24 в 16:15
Ия Цветанова

Книгата "В орбита" на британската писателка Саманта Харви получи "Букър" 2024

За книгата “В орбита“ от британката Саманта Харви, спечелила най-престижната награда за литература "Букър"  за 2024, разказа в “Радиокафе“ Ия Цветанова. Наградата “Букър“ е създадена през 2004 година и се присъжда за книга преведена от и на английски и публикувана в Обединеното кралство или Ирландия. В страната ни Букър придоби популярност..

публикувано на 13.12.24 в 16:06

Книгата “Колелото на Кинан" - 19 истории за другостта

Новата книга на Петя Кокудева “Колелото на Кинан. 19 вълнуващи истории на деца бежанци” засяга актуалната и значима тема - тази за другостта. Зад кратките истории стоят имената и съдбите на истински деца от бежанските центрове в България. Авторката се среща с деца на бежанци, както и непридружени деца, които са в страната ни без роднина, но част от..

публикувано на 13.12.24 в 15:31
Джо Байдън

Акценти от САЩ: Байдън започва серия от помилвания

В края на мандата си американският президент Джо Байдън помилва 39 американци, осъдени за престъпления, в които не e имало насилие и намали присъдите на около 1500 други. Според Белия Дом това е най-мащабното помилване и намаляване на присъди извършено за един ден, което се случва малко след като Байдън помилва сина си Хънтър. Някои от помилваните..

публикувано на 13.12.24 в 14:48