"Огън има във всеки един човек. Той е една стихия, която я овладяваме и се мъчим цял живот да овладяваме", сподели той и добави, че огнените изкуства са много специфични. Петков дълго време е играл с огън само за удоволствие, докато един ден е решил да се занимава сериозно и е започнал да овладява много нови огнени уреди, да комбинира различни движения, както и да създава различни шоу-програми.
"Моята идея, като цяло и на Бояна Русева, с която работим е да правим един малко по-различен поглед, когато разказваме. Искаме да разказваме една огнена история, не просто да излязат двама човека или петима и да въртят огън. Опитваме се тематично да има готина музика, да има начало, да има съспенс, кулминация… Ако може да разкажем някаква история, това е още по-яко", отбеляза Петков.
Той поясни, че в момента подготвят проект на етно-спектакъл, който ще излезе скоро време и добави, че в него освен огън има български легенди и фолклорни танци. В приказката, която е с разказвач е залегнал образът на змея, който е характерен за нашия фолклор.
Петков подчерта, че тренировките са в рамките на месец-два и отначало се правят без огън, като се използват дълги чорапи пълни с леща, или тенис-топки:
"Тренировъчният пой е много по-различен от огнения пой. И ако си свикнал с тренировъчния, минаваш на огнения, който е вече с верига и все-пак гори, усещаш топлината на пламъка. И оттам идва нова стълбичка, която трябва да изкачваш да учиш".
Пой, крила, огнени змии, ветрила, огнен меч, кубчета, бухалки, огнен обръч – това са част от уредите, които артистите, наречени "спинери" ползват в своите спектакли.
"Огънят е много древен и хората не сме сигурни дали го разбираме наистина какво означава, и във всеки един от нас буди някакви чувства, усещания… Не случайно, като застанеш пред камината или на село пред печката в къщата, стоиш и те омагьосва", сподели Петков и допълни, че това събужда емоции в човека от стари времена.
Участници в много шоута, Петков и Русева имат и малка школа, където преподават въртене на пой, стойки на ръце и др.
Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..
"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..
Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..