Историята за създаването и възхода на българската хип-хоп култура и сцена се снима вече пета година под заглавие "Музика от крайните квартали".
Повече от 3 десетилетия след зараждането на рап движението в България – още от края на 80-те години през "комунизма", творческият екип връща времето и среща публиката с десетки артисти, продуценти, журналисти и собственици на медии, които са споделили над 5000 минути невероятни истории за зараждането на тази култура. За първия подобен филм у нас в студиото на Радио София разказа един от пионерите на хип-хопа в България - Васил Николов, известен и като Васко Теслата.
Той беше сред първите автори и изпълнители, а през последните години подпомага и продуцира млади таланти в любимия жанр.
"Обикновено такива филми са правят с 8-10 интервюта. Нашата продукция е с 54 и сигурно ще стават още повече. Някои от фигурите от 20 години не са заставали пред камера, включително и първият бийт-боксер. Освен в София, Пловдив, Варна и Бургас, снимали сме и в Чикаго, Ню Йорк и Лондон."
Целта на проекта е да се покаже специфичното за зараждането и утвърждаването на този тип култура в българските условия.
По думите на Васко Теслата у нас това е ставало по коренно различен начин от всичко, което се е случвало по света.
"Българският хип-хоп не е американски, но преведен на нашия език. Това е отделен стил в музиката - изтъкна гостът. - Нашите изпълнители и групи нямат аналог в други страни... Хип-хопът е уличният CNN."
Първата хитова рап песен е "Нормалните не оцеляват" на групата "AVI MC", припомни Васко. Навремето тя оглавила българската класация, измествайки дори Дони и Момчил, клипът към нея е първият от България, излъчен по MTV.
"След "Нормалните не оцеляват" спряха да ни казват, че не пеем, а хората научиха какво е рап", спомни си с удоволствие Теслата, основна фигура в групата.
По думите му и в момента, независимо дали и колко хип-хопът се пуска по медиите, 80% от новата музикална продукция у нас е в тази стилистика.
Той спомена и 4-те елемента на хип-хоп културата – МС-тата (рапърите), диджеите (продуцентите), брейк танците и графитите.
В България тези елементи дойдоха по различно време. Кога и как – и това ще научим от филма "Музика от крайните квартали".
Чуйте целия разговор.Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..
Техническият университет в София организира тридневен форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен. За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..
Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..