Питейната вода в София се нарежда в челните места на Европа по качеството. Тя се отличава с неутрално pH, около 7.2, заради високопланинския си произход главно от снеготопене. Водата е мека и без характерен вкус и мирис, напълно подходяща за ежедневна употреба от всички възрасти. С тези свои характеристики питейната вода в София се счита за най-подходяща за междуклетъчната обмяна в човешкото тяло, за обменните процеси в него.
Въпреки неоспоримите качества и контрол на чешмяната вода в София, все още съществува мнението, че питейната вода е негодна или че заведенията не са подходящо място да се поръча чешмяна вода. С кампанията „Вода без опаковка“, дружеството се опитва да разшири информираността за качеството на водата в града, но и да насърчи ограничаването на употребата на пластмаса.
За да улесни и клиентите, и заведенията, има изработен стикер, който може да се постави на избрано от заведението място. Той означава, че в този обект се предлага чешмяна вода. Самият стикер пък носи официална информация за качеството на водата. Така столичният ВиК оператор се надява, че с течение на времето, клиентите по-смело ще поръчват чешмяна вода в заведенията, обозначени със стикера, а тези заведения ще стават все повече.
От дигитална карта вече можем да се информираме кои заведения предлагат чешмяна вода.
Целта на инициативата е да напомни на всички да се хидратират добре през лятото, да повиши доверието в чешмяната вода, да разруши мита, че водата от чешмата е само избор за неплатежоспособни клиенти и не на последно място – да намали поне с малко ежедневната употреба на пластмаса, като в същото време по никакъв начин да не се намесва в търговските практики на заведенията.
Питейната вода в София идва от Рила планина – язовирите "Искър" и "Бели Искър". Само за 2021 г. лабораторията на "Софийска вода" е взела над 9000 проби от целия ѝ път до крайния клиент, върху които е направила над 150 000 анализа. Тя отговаря напълно и дори надхвърля държавните нормативни изисквания за качество на питейната вода.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..
"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..