Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 български писатели се съревноваваха за 12 хил. лв

Първата награда "Орфей" за неиздаван роман спечели Михаил Михайлов с "Перфидни илюзии"

Румен Леонидов
Снимка: Радио София

На 24 юни 2022 г. на специална пресконференция беше обявена първата награда "Орфей" за неиздаван роман с най-голямата парична награда у нас - 12 хил. лв. Това е най-голямата награда, давана в България за роман след 1989 година.

Идеята за конкурса е на Стоил Рошкев - журналист и писател, а председател на журито на литературните творби на участниците в конкурса е проф. Симеон Янев. Какви текстове участваха, има ли нужда от подобен награден фонд, за да се стимулира качествената нова българска литература, кой е награденият и каква е стойността на неговата творба, пред Радио София говори Румен Леонидов.

Той, заедно със Стоил Рошкев, проф. Симеон Янев и Нора Стоичкова са журирали конкурса, като творбите, които са участвали в конкурса са били 105, от които 5 души са се отказали. "Моят фаворит беше Михаил Михайлов с книгата "Перфидни илюзии", който взе наградата", сподели Леонидов и допълни:

"Имах много приятели и трябваше да преглътна възхищението си от тази книга за тяхна сметка". Част от имената на писателите, участвали в конкурса са: Антон Баев, Весела Люцканова, Владо Трифонов, Галена Върбева, Георги Венин, Даниела Кузманова, Здравка Евтимова, Иван Бунков, Константин Кацаров, Росен Желязков, Тодор П. Тодоров, Христо Буковски и други.

Почетен консул на България в Намибия, ловец, художник и музикант, Михайлов е впечатлил журито с "Перфидни илюзии", на чиито страници, макар и биографична не се открива думата "Аз". Страстта му към лова го изпраща в Намибия, където описва животът на бушмените и книгата влиза в учебниците на тази страна.

"Но това още не е най-важното. Най-важното е, че стилът му е изключително лек, приятен, сякаш сме чели подобни писатели, а пък сюжетът е много български", сподели Леонидов.

Научил, че Михайлов е прочел 200 тома класическа литература в семейната библиотека, Леонидов изтъкна:

"Той казва: "На един дъх ги поех, от Омир и Платон, през Юго и Достоевски, Хемингуей и Шоу, в мен забушува буря от епохални събития и уникални герои, и не се укроти, докато не хванах перото". Освен това той знае много езици, живял е в Куба и Тунис, майка му и баща му са архитекти, там научава френски и испански, а английския го научава, за разлика от повечето нас, още в училище", отбеляза Леонидов.

Отличеният писател веднага е обявил, че дарява 10% от наградата във фонда на конкурса. По думите на Леонидов, призът "Орфей" ще има отражение върху създаването на нова българска литература, а книгата на Михайлов скоро предстои да бъде издадена.

"Дано писателите да се концентрират върху таланта, който идва от Бог, и да не мислят за инфлация, а да мислят за инфлацията на смисъла на живота, който не трябва да се обезценява", заключи Леонидов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55