По думите му, причините през последната година за недостиг на дървесина са административни актове, които са спрели част от добива, кризата в глобален план, както и войната. Той поясни, че:
"Отначало имаше известен отлив от покупка на мебели и търсене на дървесина и дървесни материали, но през 2021 г. отново се засили пазарът в този сектор, което доведе до голямо търсене, а предлагането на дървесина беше намаляло. Това на практика създаде допълнително напрежение, създаде и възможност за спекула в бранша и цените на дървесината и дървесните продукти тръгнаха нагоре".
Той отбеляза, че проблемът с недостига на дървесина е преекспониран повече от гледна точка на екологията, като се твърди, че гората се сече поголовно и се унищожава и подчерта:
"Фактите не са такива. Не само, че гората не се унищожава, а може би много малко се говори за това, какво е развитието на българската гора през последните 60 години. В последните 60 години в пъти е нараснала дървесината, която я имаме като природен ресурс в България. Над 700 млн. кубика е запасът от дървесина у нас. Това не се показва на хората. Хората не разбират, че в България горите през последните десетилетия са се стопанисвали добре, нашите лесовъди са си вършили работата добре, прирастът непрекъснато се е увеличавал и това същевременно изисква и добив".
Проф. Живков поясни, че за да имаме повече дървесина, гората трябва да бъде подмладявана, тъй като едно дърво ако не се отсече в зрялата му възраст ще падне, ще изгние и ще бъде обект на вредители, или на пожари.
"И вместо да съхраняваме въглеродни емисии, защото това е гората, тя е белият дроб на планетата, дървесината поглъща въглеродния диоксид, и вместо да се случи това, когато ние я оставим да гние в гората ние създаваме въглеродни емисии", отбеляза той.
По думите на проф. Живков, на проведена научна конференция на тема "Проблеми и перспективи на горското стопанство, дървообработващата и мебелната промишленост в България" за първи път на една маса са се събрали науката, държавата в лицето на Министерство на земеделието и ИАГ, и бизнесът. Акцентът на конференцията е бил, че дървесината има изключително висока придадена стойност - 10-20 пъти увеличава цената си до крайния продукт.
Освен това е била обсъждана необходимостта от промяна в нормативната уредба, което ще спомогне за по-ефективната работа в гората. Проф. Живков сподели, че дърводобивът е много изостанал и е бил поставен като тема, върху която да се работи оттук-нататък и от бизнеса и от държавната администрация, за да може дърводобивът да бъде приоритетен на следващото финансиране, и да може да се развие до съответното ниво.
Той каза още, че проблемите в мебелната промишленост се дължат на високата цена на тока, на липсата на квалифицирана работна ръка и на недостига на дървесина, и допълни, че студентите, които завършват Лесотехническия университет ги очакват в бранша с нетърпение и имат голямо поле за изява.
Относно заповедта за 30-те процента на спад в добива, проф. Живков коментира, че тя не е била подкрепена нито от науката, нито от специалистите от Лесотехническия университет и Института по гората, нито от лесовъдите, а дефицитът на дървесина е повишил цената на пелетите.
"Намаленото потребление в световен мащаб, което се забелязва доста сериозно ще доведе и до намаляване на потреблението на дървесина. И това вероятно ще успокои и пазара на пелетите", каза той и допълни, че държавата трябва да се погрижи да няма недостиг на дървесина, също така да даде възможност на горските стопанства за добив до 70-75% , както е в редица европейски държави. Той допълни, че това по никакъв начин няма да повлияе на здравето на гората.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..