По думите му, причините през последната година за недостиг на дървесина са административни актове, които са спрели част от добива, кризата в глобален план, както и войната. Той поясни, че:
"Отначало имаше известен отлив от покупка на мебели и търсене на дървесина и дървесни материали, но през 2021 г. отново се засили пазарът в този сектор, което доведе до голямо търсене, а предлагането на дървесина беше намаляло. Това на практика създаде допълнително напрежение, създаде и възможност за спекула в бранша и цените на дървесината и дървесните продукти тръгнаха нагоре".
Той отбеляза, че проблемът с недостига на дървесина е преекспониран повече от гледна точка на екологията, като се твърди, че гората се сече поголовно и се унищожава и подчерта:
"Фактите не са такива. Не само, че гората не се унищожава, а може би много малко се говори за това, какво е развитието на българската гора през последните 60 години. В последните 60 години в пъти е нараснала дървесината, която я имаме като природен ресурс в България. Над 700 млн. кубика е запасът от дървесина у нас. Това не се показва на хората. Хората не разбират, че в България горите през последните десетилетия са се стопанисвали добре, нашите лесовъди са си вършили работата добре, прирастът непрекъснато се е увеличавал и това същевременно изисква и добив".
Проф. Живков поясни, че за да имаме повече дървесина, гората трябва да бъде подмладявана, тъй като едно дърво ако не се отсече в зрялата му възраст ще падне, ще изгние и ще бъде обект на вредители, или на пожари.
"И вместо да съхраняваме въглеродни емисии, защото това е гората, тя е белият дроб на планетата, дървесината поглъща въглеродния диоксид, и вместо да се случи това, когато ние я оставим да гние в гората ние създаваме въглеродни емисии", отбеляза той.
По думите на проф. Живков, на проведена научна конференция на тема "Проблеми и перспективи на горското стопанство, дървообработващата и мебелната промишленост в България" за първи път на една маса са се събрали науката, държавата в лицето на Министерство на земеделието и ИАГ, и бизнесът. Акцентът на конференцията е бил, че дървесината има изключително висока придадена стойност - 10-20 пъти увеличава цената си до крайния продукт.
Освен това е била обсъждана необходимостта от промяна в нормативната уредба, което ще спомогне за по-ефективната работа в гората. Проф. Живков сподели, че дърводобивът е много изостанал и е бил поставен като тема, върху която да се работи оттук-нататък и от бизнеса и от държавната администрация, за да може дърводобивът да бъде приоритетен на следващото финансиране, и да може да се развие до съответното ниво.
Той каза още, че проблемите в мебелната промишленост се дължат на високата цена на тока, на липсата на квалифицирана работна ръка и на недостига на дървесина, и допълни, че студентите, които завършват Лесотехническия университет ги очакват в бранша с нетърпение и имат голямо поле за изява.
Относно заповедта за 30-те процента на спад в добива, проф. Живков коментира, че тя не е била подкрепена нито от науката, нито от специалистите от Лесотехническия университет и Института по гората, нито от лесовъдите, а дефицитът на дървесина е повишил цената на пелетите.
"Намаленото потребление в световен мащаб, което се забелязва доста сериозно ще доведе и до намаляване на потреблението на дървесина. И това вероятно ще успокои и пазара на пелетите", каза той и допълни, че държавата трябва да се погрижи да няма недостиг на дървесина, също така да даде възможност на горските стопанства за добив до 70-75% , както е в редица европейски държави. Той допълни, че това по никакъв начин няма да повлияе на здравето на гората.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са двама политолози - Светлин Тачев и Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията - "ДПС - Ново начало" няма да издига нито председател, нито заместник-председател..
По случай Щедрия вторник, Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване. Инициативата е съвместна с Националния и регионалните кръвни центрове от страната, и с партньорството на фондация BCause. До 5 декември болниците, които участват в кампанията са МБАЛ „Света София“, София; МБАЛ Хигия, Пазарджик; МБАЛ „Света Каридад“, Пловдив,..
Най-трудно намират работа хората, които нямат опит и тепърва стартират кариерата си. Често те имат погрешни очаквания, каза пред Радио София комуникационният мениджърЕмил Томов. „Виждам демонстрация на по-достъпен висок стандарт, който понякога хората без опит очакват, че се придобива прекалено бързо. Мислят, че още започвайки първата си..
В рамките на кампанията на на Фондация BCause #ЩедриятВторник, Фондация "Глобални библиотеки България" организира акция през днешния ден за събиране на книги, които ще достигнат до библиотеки в малките населени места. “Нашият призив е в рамките на деня, но може и един-два дни след това, който се чувства ангажиран с каузата на четенето и грамотността,..
Пазарът на труда на национално ниво остава без значителни промени, сочат новопубликуваните данни за регистрираната в бюрата по труда безработицата през 2023 г. В общините текат различни процеси, като данните показват запазване на много големите разлики между силните регионални икономики и по-слабо развитите части на страната. Забелязва се..