Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Plastic Free July" припомня за вредата от използването на пластмаса

Снимка: fb/Plastic Free July

Инициативата "Plastic Free July", която бележи началото на юли без пластмаса стартира официално през 2011 г. в Австралия, но у нас стига чак 2020 г. Тя цели хората да се замислят за вредата от използването на пластмасови изделия. Симона Стилиянова от "Zero Waste Sofia" разказа повече подробности пред Радио София.

"Аз самата от 2017 г. се опитвам не само да премахна пластмасата, но като цяло да намаля отпечатъка си върху околната среда по всякакъв възможен начин. Не съм премахнала пластмасата изцяло, но според мен в настоящата ни система в града е близо до невъзможното", сподели Стилиянова.

По думите й, в България инициативата вече е станала разпознаваема, макар хората, които я подкрепят да са малко, и да наброяват едва няколко хиляди. Тя каза още, че пандемията е върнала нещата назад с използването на еднократни маски и ръкавици, както и пластмасовите прибори и кутии по заведенията, но нещата вече се нормализират.

Тя заяви, че тази година 17 неправителствени организации, блогъри, бизнеси и различни хора се обединяват около идеята за намаляване на пластмасовите отпадъци. Стилиянова покани всички да отворят събитието във фейсбук, където целия месец ще бъдат споделяни различни съвети, препоръки за проблемите и възможните решения на проблема с отпадъците.

На 9 юли 2022 г. в Приморско ще има целодневно събитие "Черно море без пластмаса". То ще протече с дискусии, работилници, игри за деца и кино прожекции. Стилиянова посочи като един от проблемите бутилираната вода и отбеляза, че питейната вода от чешмата е с много добри качества. Освен това сподели, че инициатива на "Софийска вода" насърчава заведенията да предлагат на клиентите вода от чешмата.

Европейска директива забранява употребата на 10 вида пластмасови изделия и включва редица мерки за ограничаване на конкретни продукти. Симона Стилиянова заедно с нейна колежка Божана Загорчева са създали наръчник, който е изцяло базиран на българската наредба на МОСВ, в който са визуализирани всички забранени изделия, алтернативите, новите изисквания за разширена отговорност от страна на производителите и всичко, на което е базирана самата наредба.

Българска фирма е решила проблема с пластмасовите отпадъци като произвежда алтернативи на пластмасовите чашки в екологичен ядлив вариант. Повече подробности за заместителите разказа Николай Атанасов, търговски директор на фирмата. 

Той сподели, че те се произвеждат трудно с оглед на това, което имаме като макроикономически предпоставки и каза:

"Ние сме приели това не толкова като бизнес, колкото като мисия, така че за нас трудностите в този аспект са нещо, което считаме за временно".

По думите му, идеята е претърпяла десетгодишно развитие от първата рецепта за чаша до сегашния продукт, който е само естествени съставки и не съдържа ГМО. Атанасов заяви, че в момента се разработват и бъркалки от същите съставки, където интересното е, че се постига 100% кръгова икономика, като се използва бракът от производството на чашите.

Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Стойчева: Стартъп културата е част от моето ДНК

Милена Стойчева бе министър на иновациите и растежа в периода от юни 2023 до април 2024 година. В разговора с нея в днешното ни "Радиокафе“ т я разказа как да изградим устойчива система за иновации и успех, как страната ни да бъде привлекателна дестинация за иновации, какво е нужно, за да може държаавата, бизнесът и творците да създадат общо..

публикувано на 18.09.24 в 18:09

Септември е месец на осведоменост за рака при децата

Всяка година през месец септември, Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ реализира различни инициативи, свързани с осведоменост за рака при децата. Стигмата в обществото по отношение на рака е голяма, каза пред Радио София Петя Александрова - член на УС на сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. „Все септември месец..

публикувано на 18.09.24 в 17:55

Д-р Марина Желябова: Все повече хора предпочитат дистанционна или хибридна работа

Нови правила за провеждане на обучение и инструктажи по здравословни и безопасни условия на труд в България, влизат в сила от 27 септември 2024 г. Целта е да се модернизират и улеснят процесите, свързани с безопасността и здравето на работното място. Фактът, че след Covid пандемията все повече хора работят онлайн, налага промени и в тази..

публикувано на 18.09.24 в 16:32
Стани Милев(вдясно)

"Криейтив бъз“ и ролята на държавата в творческо-креативната индустрия у нас

Част от "Кошера" и неговата креативна същност е Стани Милев. Той е създателят на студио за анимация и криейтив Chase a cloud, което работи с утвърдени имена на световния пазар. Дългогодишният му опит е свързан със създаването на различни успешни и неуспешни бизнеси, той е дизайнер/аниматор/създател по натура. Най са му на сърце собствените..

публикувано на 18.09.24 в 16:26
Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: След изборите ни очаква още от същото

След изборите ни очаква още от същото, коментира пред Радио София доц. Иво Инджов - политически наблюдател с интерес в медийните изследвания. Според него не се очакват съществени промени. „Няма да бъде съставено устойчиво правителство, ако въобще се стигне до създаване на редовно правителство. Иначе, да, ще има преразпределение на силите в..

публикувано на 18.09.24 в 15:18

Променя ли изкуственият интелект стандартите за красота?

Екипът на предаването "Радиокафе" днес е в Интер Експо Център, където излъчваме на живо от събитието "Тук-там Кошер" - кошер от жужащи, добри енергии, на бизнеса, на  младите хора, които живеят и работят в България, или живеят и работят в чужбина. Всъщност, идеята на "Тук там" е да ги свързва, за да има едно добро бъдеще за тези, които искат да се..

публикувано на 18.09.24 в 14:29
Интер Експо Център

Форумът "Тук-Там Кошер" събира 150 компании

Друг лектор, Борислав Василев също се включи с тема за управлението на знанието във времената на дигитална трансформация. "Дигиталната трансформация много често се бърка с термина "дигитализация". Дигитализацията е просто преминаване от аналогови към цифрови продукти за компаниите, докато дигиталната трансформация е нещо по-глобално...

публикувано на 18.09.24 в 12:55