"Тук, когато говорим за тази книга трябва да кажа, че в нея се срещат две големи личности. Едната е писателят Стефан Цвайг, а другата е Жозеф Фуше. Жозеф Фуше малко остава в сянка. Хората, които се занимават с история на френската буржоазна революция, обикновено в тяхното внимание влизат големите, тези, които излизат напред и държат пламенни речи, но след това, за които се казва, че революцията ги изяжда", сподели Божинов.
Той допълни, че читателите, които посегнат към тази книга ще видят едно бавно, поетапно, системно изграждане на един прекрасен образ на противоречивата личност. Роден в суровите времена на Франция, Фуше е слабо дете, за което родителите му прогнозират, че няма да може да се утвърди в тези времена. Той се насочва към църквата и става учител, но Цвайг обръща внимание на нещо, което е изключително ценно, а то е, че героят никога не се отдава напълно на нещо, въпреки, че минава през революцията, директорията, консулството, империята и става дори атеист и ругател на Църквата. В качеството си на министър на полицията той въвежда тайните досиета.
"Винаги плете мрежите си в сянка и нанася неочакван удар. Това му помага да осъзнае, че пазенето, събирането на информация, създаването на мрежа е много по-силно от това, да притежаваш армия. Включително и един Наполеон ще падне в капана на Фуше", отбеляза Божинов. Той допълни, че темата за шпионажа е много актуална особено в днешно време, а той е първият, който осъзнава важността на това оръжие.
"Книгата би била полезна да се разбере, че има и такива хора, как действат тези хора. А не наръчник по шпионство", посочи той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..