Оказва се, че мъжките птици не са единствените животни, които ухажват другия пол с движения и звуци. Подобен стил любовно опиянение проявяват и мъжките паяци-вълци, които понякога правят изпълнения в продължение на 45 минути, само за да спечелят женската.
Те правят истинско шоу: свиват крайниците си, разтърсват корема си и почукват с предните си крака. И колкото по-сложен е номерът, толкова по-добре. Според ново изследване на вида Schizocosa stridulans, срещащ се в Северна Америка, мъжките, които набират най-сложните ритми, се ползват с най-голяма популярност сред женските паяци. Резултатите от проучването са публикувани в научното издание „Biology Letters”.
Установено е, че остроумните визуални сигнали са важен фактор за избора на женските, въпреки риска мъжките да станат лесна плячка за хищниците.
"Защо обаче женските са по-склонни да приемат мъжки с по-сложни прояви, остава открит въпрос", пишат изследователите, ръководени от еволюционния биолог Нури Чой от Университета на Небраска, Линкълн.
Данните показват, че мъжките от Schizocosa stridulans, могат и активно променят сложността на сигнала си, а тази способност оказва директно влияние върху избора на женските.
Изследователите са установили, че мъжките, които използват различни видове сигнали, са по-успешни при чифтосване. Проучванията потвърждават също, че паяците са също толкова сложни, колкото и всички останали животни, когато става въпрос за комуникация.
Сложният списък на сигналите изглежда е класически пример за сексуален подбор, при който изборът на женските спомага за появата на все по-сложни средства за секс.
Почукванията и разклащанията на мъжкия паяк явно се харесват на женските, но не е известно дали тези сигнали предават нещо по-дълбоко. В рамките на проучването изследователите заснели женски и мъжки паяци, за да видят как реагират при срещата помежду си.
Случката се разиграла върху ленти от филтърна хартия, които позволили на изследователите да запишат деликатните вибрации на животните.
Женският паяк пристигнал пръв и докато чакал пет минути своя ухажор, развял копринена нишка с феромони – ясен сигнал, че е готов за чифтосване.
Когато мъжкият пристигнал, паяците били оставени около 20 минути насаме.
При 44 опита за чифтосване изследователите установяват, че мъжките се чифтосват повече и по-бързо, ако при ухажването подават сложни сигнали.
Това означавало смесване на преходите между два звука, които звучат като удар на нокът по грапава повърхност (наричани още "обороти") и тракане на високи токчета по под от линолеум (наричани още "празен ход").
Тези сигнали не само били наблюдавани от женския паяк, но и се усещали под формата на вибрации (тъй като паяците нямат уши).
Проучванията показват, че мъжките паяци-вълци променят сложността на сигналите си в зависимост от обратната връзка с женските.
"Виждаме това при много други животински групи, но подобно сложно поведение при паяците обикновено буди учудване”, коментират от изследователския екип.
„Женските не търсят непременно най-големия, най-шумния или най-силния мъжки, а вероятно този, който е наистина атлетичен и може да координира едновременно всички тези различни сигнали“, смятат учените.
Източник: БГНЕСЧешки научен екип откри най-голямото подземно термално езеро в света , съобщава чешката обществена телевизия. То се намира в Южна Албания , в района Вромонер , близо до границата с Гърция . Езерото Неурон (Neuron) е уникално в света . То е с дължина 138 метра, ширина 42 метра и обиколка 345 метра , като побира 8335 кубически метра..
“Тихият убиец” така наричат мухъла и има защо. Спорите на мухъла се появяват обикновено през зимата. Може да се появи не само по стените на стаите, но и в банята. Повод за появата му е прекомерната влага и умерена температура. Ако по стените на стаята има мухъл, то най-често е в т.нар. топлинни мостове, т.е. точки, където сградата е недостатъчно..
Морковите, без които съвременната кухня не може, са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години. Родината на зеленчука е днешен Афганистан. Отгледани от холандски ботаници през XVII в., оранжевите моркови в крайна сметка се разпространяват по целия свят и стават неизменна част от съвременната трапеза. Историята на появата на..
Консумацията на киви преди лягане не само подобрява качеството на съня, но и подпомага физическото възстановяване, съобщава Mirror, цитирани от БГНЕС. От изследването, публикувано в списание Nutrients от екип ирландски учени, става ясно, че консумацията на киви преди лягане води до по-дълбок сън и подпомага физическото възстановяване. Тайната се..
Куркумата добавя вкус и цвят към много ястия, сред които са кърито, ориза и супите, но подправката става все по-популярна и поради потенциалните си ползи за здравето. Репутацията на куркумата като здравословна храна до голяма степен се дължи на способността й да намалява възпаленията, което може да има благоприятен ефект върху здравето на мозъка...
Филмите "Емилия Перес" (Emilia Perez) и "Бруталистът" (The Brutalist) триумфираха във филмовите категории на церемонията за 82-рите награди "Златен глобус", която се състоя в хотел "Бевърли Хилтън" в Бевърли Хилс, щата Калифорния, предадоха световните осведомителни агенции. "Златен глобус" в категорията за "най-добър филм - мюзикъл или..
В началото на новата година много хора искат да започнат да водят по-здравословен начин на живот. Един от начините това да стане, е като се включи месото от риба (по-специално от скумрия) в ежеседмичното меню. Според Испанската фондация за сърдечни заболявания, рибата предлага значителни предимства за сърдечносъдовата система, а скумрията е на първо място..