Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени установиха поносимите температурни стойности за тялото в най-горещите дни

Снимка: Архив

Учени и други наблюдатели са обезпокоени от зачестилите случаи на екстремни горещини, съчетани с висока влажност на въздуха, известна като "температура на мокрия термометър" - температурата, отчетена от термометър, покрит с плат, напоен с вода, над който се пропуска въздух. С промените в климата, горещите вълни стават все по-силни - продължават по-дълго, стават все по-чести и са все по-горещи.

Един от въпросите, които много хора си задават, е:  "Кога е прекалено горещо за нормална ежедневна дейност, каквато познаваме,  дори за млади и здрави хора?"

Отговорът на този въпрос не се свежда само до температурата, която виждаме на термометъра. Той касае и влажността. 

Ново изследване показва, че комбинацията от двете може да стане опасна по-бързо, отколкото се смяташе досега.

Според проучване проведено през 2010 г., температура на мокрия термометър от 35°C е горната граница на безопасност, след която човешкото тяло вече не може да се охлажда чрез изпаряване на потта, за да поддържа стабилна температура.

Едва наскоро тази граница беше тествана върху хора в лабораторни условия. Резултатите от тестовете  показват още по-голяма причина за безпокойство, пише в научното издание „The Conversation”.

За да се даде отговор на въпроса "Колко горещо е твърде горещо", учени направиха експеримент с топлинен стрес в контролирана среда с млади, здрави мъже и жени в лабораторията "Нол" в Университета на щата Пенсилвания. Всеки участник трябвало да погълне малка телеметрична таблетка, която да следи температурата на тялото му  или вътрешната температура.

След това трябвало да останат в екологични камери като се движели достатъчно, за да симулират минимални дейности от ежедневието като готвене и хранене. Изследователите бавно увеличавали температурата или влажността в камерата и следели кога температурата на тялото на субекта започва да се повишава.  Именно тези експерименти дали представа за това кои комбинации от температура и влажност започват да стават вредни дори за най-здравите хора.

Резултатите показали, че горната граница на околната среда е дори по-ниска от теоретичните 35 °C. По-скоро става въпрос за температура на мокрия термометър от 31°C. Това означава 31°C при 100 % влажност на въздуха или 38 °C при 60 % влажност на въздуха.

Тези гранични стойности се основават единствено на това да не се допусне прекомерно повишаване на телесната температура. Дори по-ниските температури и влажност могат да натоварят сърцето и други системи на тялото, предупреждават учените.

И макар че превишаването на тези граници не води задължително до здравословни проблеми, продължителното излагане на топлина може да стане рисковано за уязвими групи от населението, като например възрастните хора и хората с хронични заболявания.

Комбинацията от температура и влажност, при която температурата на тялото на човека започва да се повишава, се нарича "критична граница на околната среда".

Когато тялото прегрее, сърцето трябва да работи по-активно, за да изпомпва притока на кръв към кожата, за да разсее топлината, а когато се потите, това води до намаляване на телесните течности. В най-тежкия случай продължителното излагане на топлина, може да доведе до топлинен удар - животозастрашаващ проблем, който изисква незабавно и бързо охлаждане и медицинско лечение.

Под тези граници организмът е в състояние да поддържа относително стабилна вътрешна температура за продължителен период от време. При превишаване на тези граници температурата на тялото се повишава непрекъснато и рискът от заболявания при продължително излагане на топлина се увеличава.

За да се защитим максимално от вредното въздействие на високите температури, по време на големи горещини е важно поддържаме добра хидратация и да търсим места, където може да се разхладим - дори за кратко.

Източник: БГНЕС


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В лечебните ни заведения работят 35% по-малко медицински сестри, отколкото преди 9 години

През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..

публикувано на 07.05.25 в 17:39
Димитър Пенев и Добри Димов полагат капсулата.

Положиха капсула на времето на стадион "Българска армия"

Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА.  Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..

публикувано на 07.05.25 в 17:21

Софийското село Мрамор кани на Първия фолклорен фестивал "Шопско веселие"

На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..

публикувано на 07.05.25 в 16:26

Мемоарите на Алексей Навални, налични на 22 езика, ще излязат и у нас

“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..

публикувано на 07.05.25 в 16:11

Предметът "Добродетели и религии" ще е задължително-избираем, с три програми

Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..

публикувано на 07.05.25 в 16:08

Потребителите искат повече стойност за парите си, а не да се окичат с брандове

Данните от новия Индекс на потребителя в проучване на EY показват, че потребителите все повече се съобразяват с цената и по-малко с бранда. В изследването са се включили над 20 000 потребители от цял свят. Оказало се е, че за 88% от клиентите рекламните съобщения и цялостната комуникация на брандовете не отговарят на техните нужди и..

публикувано на 07.05.25 в 15:38

Представят реконструкция на танцовия филм "Стената" на хореографа Мила Искренова

Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..

публикувано на 07.05.25 в 14:23