Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повишават ли се случаите на коронавирус, лаймска болест и маймунска шарка?

Ива Христова
Снимка: БГНЕС

По темата трябва ли да се върнат антиепидемичните мерки заради нарастващия брой на случаи на коронавирус, пред Радио София говори проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ. Като едни от причините за повишаване на заболеваемостта от коронавирус тя посочи интензивните туристически пътувания, отпадането на противоепидемичните мерки, както и спада на имунитета след края на третата ковид вълна.

"От друга страна е промененият вариант на Омикрон, който е силно заразен и който преодолява една част от нашия имунитет. Тоест, бидейки толкова променен той успява да се изплъзне от неутрализиращите ни антитела, които са изградени след ваксиниране или след преболедуване", каза тя.

По думите й, настоящият вариант на вируса ще доведе до значителна заболеваемост у нас, каквато вече има в страните от Западна Европа, но също така той не е по-смъртоносен и заболяването протича по-леко.

"Клиничните прояви като цяло стават по-леки, със засягане на горни дихателни пътища и с една уморяемост, неразположение с невисока температура. Предвид големия брой заболели има макар и по-нисък процент хора, които са за хоспитализация", каза проф. Христова.

Тя препоръча в затворени помещения с много хора и без вентилация да се носят маски, както и да се спазва дистанция. Проф. Христова коментира и темата за кърлежите и лаймската болест, както и какво трябва да знаем за да се предпазим от нея. За маймунската шарка и увеличаването на заболеваемостта, тя каза, че случаите в Европа са над 4 хиляди и все пак болестта не нараства толкова бързо, че да предизвика притеснение.

"Тъй като тук става дума за обрив, не е скрита респираторна инфекция, която не се вижда, обривът се вижда добре ,така че просто съвета е за внимателно поведение и избягване на близки контакти с хора с обривни еденици. Да, случаите нарастват, но протичат леко и няма описан смъртен случай извън Африка. За България няма нови случаи, освен тези трите, които оповестихме", каза тя.

Освен това проф. Христова отбеляза, че няма повишаване на случаи на Лаймска болест и Марсилска треска, но лятото е сезонът на активност на кърлежите. Тя посъветва хората да не навлизат в места с по-висока растителност, както и редовно да оглеждат тялото си за забити кърлежи, които максимално бързо да бъдат премахнати.

"Ако е седял един-два часа, той на практика няма време да предаде зараза, дори и да е заразен", сподели проф. Христова.



Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55