Учени установяват, че бебетата могат да ритат със сила над 10 килограма - феномен, който ги е озадачавал в продължение на векове. Ново проучване показва, че това помага на бебето да се научи да контролира тялото си. Повечето бременни жени започват да усещат движението на бебето си между 16 и 24 седмица. Движенията варират от ритане, трептене, люлеене или търкаляне, които могат да се променят с напредването на бременността.
"Сложните вериги на нервната система не са предопределени от гените, а по-скоро се подсилват от движенията на тялото", пишат изследователите в съобщение на университета в Южна Каролина (USK).
Откритието хвърля светлина върху множество заболявания - от спазми и крампи до множествена склероза, увреждания на гръбначния мозък и болести на моторните неврони. Стотиците неврони, които контролират всеки мускул, се синхронизират в плода, за да създадат силни контракции, които активират "сензори".
Според екипа учени, тази взаимовръзка на активност може да послужи за свързване на веригите на гръбначния мозък, които координират мускулите чрез рефлекси.
"След това мозъкът може да използва тази схема, за да се научи на доброволни движения, които са добре координирани, грациозни и ефективни", обясни ръководителят на изследването, професор Хенрих Йорнтел, от университета в Лунд, Швеция.
Показването на начина, по който тялото се учи и адаптира, се основава на еволюционната теория, изложена за първи път от легендарния американски психолог Джеймс Марк Болдуин през 1896 г.
"Новото изследване показва, как невронните вериги в гръбначния мозък могат да научат механиката на новото тяло от ранните му, спонтанни движения", продължават изследователите.
"Този нов модел на развитие има значение за начините на лечение на нервно-мускулни разстройства, а също така може да предостави прост начин за проектиране на по-добри контролери за роботи".
Днес международният екип проучва как мозъкът се научава да се свързва с гръбначния мозък.
Те добавят, че това е още една от многото стъпки, необходими за изграждането на цялостна нервна система, способна на интелигентно поведение, която може автоматично да отдели понятието "аз" от понятието "свят".
Авторите на изследването се надяват, че то ще доведе и до по-добро разбиране на проблеми в развитието като церебралната парализа и трудностите при възстановяването след травми на гръбначния мозък и инсулти.
Досега е трудно да се накарат роботите да изпълняват двигателни задачи, които хората изпълняват лесно. Гръбначният мозък е нещо повече от кабел, който свързва мозъка с мускулите. Той съдържа сложни мрежи, които генерират всичко - от обикновени рефлекси за свиване на коленете до ходене и други по-сложни движения.
"Мозъкът се научава да използва тези гръбначномозъчни вериги, за да генерира грациозното и ефикасно поведение, което приемаме за даденост", обясняват изследователите. "Роботите често са тромави, защото им липсват такива вериги. Веригите на гръбначния мозък не могат да бъдат приложени към робот, защото механиката на робота е различна от тази на животните".
Компютърните симулации обаче, осигуряват начин всеки робот да възпроизведе етапите на човешкото развитие, за да породи еквивалента на гръбначномозъчните вериги на тялото.
Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Neurophysiology.
Източник: БГНЕС
.
Повече от 4 млн. британци живеят с диабет, като 90% от тях страдат от тип 2 . Последните изследвания обаче дават надежда за борба с това изтощително заболяване. При проучване на лица с „преддиабет“ - или повишени нива на кръвната захар - е установено, че една ключова хранителна съставка намалява риска от диабет с 15% , съобщават от Diabetes UК ,..
Британската писателка Саманта Харви спечели тазгодишната литературна награда "Букър" за романа си "Orbital" на церемония в Лондон. "Малък, странен, красив" - така журито определи романа на Саманта Харви, който е само от 136 страници . Това е книга за един "ранен свят", чието действие се развива на Международната космическа станция ...
Химическият кордицепин, произвеждан от паразитната гъба Cordyceps militaris , може да помогне в борбата с раковите клетки, съобщава FEBS Letters. Откритието е на учени от Факултета по фармация на Университета в Нотингам. Анализът показа, че кордицепинът се преобразува вътре в клетката от кордицепин трифосфат, аналог на енергийния носител АТФ. Смята се,..
Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври, беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..
Яденето на бадеми може да помогне за намаляване на болката в мускулите след тренировка. Това показва ново проучване, под ръководството на д-р Марк Керн, доктор на науките за хранене в Държавния университет в Сан Диего. Редовното консумиране на 60 гр. калифорнийски бадеми може да подпомогне възстановяването на мускулите, пише БГНЕС. В рамките на..
Коя е най-добрата храна, която да консумираме, за да подобрим здравето на мозъка си? Анализ на повече от 180 000 души показва, че съществува пряка връзка между това, което ядем и здравето на мозъка ни. Хората с балансирано хранене имат по-добри мозъчни функции и подобрено психично здраве, пише научното списание Nature. Кирстен Брукс, специалист по..
Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава Асошиейтед прес (АП). Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура, наречена "Квази", се извисяваше върху художествена галерия в продължение..