На 14 юли 2022 г. от 19:00 ч. Домът на киното ще отбележи рождението на режисьора Ингмар Бергман с прожекция на филма "Персона" и представяне на книгата "Статии, лекции, есета". Шведският режисьор и сценарист Ингмар Бергман (1918-2007) работи за театъра над 60 години, през които поставя 172 пиеси. Той е и директор на театрите в Хелсингборг, Гьотеборг, Малмьо, Кралският драматичен театър в Стокхолм и Резиденцтеатър в Мюнхен. Талантът му го отвежда и в киното, където за 40 години режисира над 60 филмови продукции.
Подробности пред Радио София разказа Надежда Московска, директор "Комуникации" на издателство "Колибри", които са организатори на събитието.
"Персона" със сигурност, включително и от самия Бергман е отбелязван, като една от най-значимите му творби. В сборника, който също ще представим утре има дори един предговор в сценария към филма, в който самият Бергман казва, че това не е обичаен сценарий, а е по-скоро нещо подобно на партитура, който на терен е трябвало да оркестрира с екипа си. И че самият той не е съвсем сигурен до каква степен всичко това, което виждаме в сценария, и което се вижда на екран е умишлено поставено там. По-скоро представя този материал на нас, зрителите и читателите на сценария, на нашата интерпретация", сподели Московска.
По думите й, в знаковата творба "Персона" много силно личи отношението на режисьора към самото кино и то присъства като тема във филма. Относно сборника "Статии,лекции,есета", Московска отбеляза, че се виждат най-различни публикувани и непубликувани текстове, предговори към сценарии, статии, брошури за театрални представления, благодарствени речи, критика и др.
"В голяма част от неговите автофикции, той сам разговаря със себе си, дори имам един много любим негов текст, където под псевдоним на френски критик той се громи сам. А всъщност един от най-критичните някога писани текстове за Бергман е излязъл изпод неговото перо", отбеляза Московска.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..