На 14 юли 2022 г. от 19:00 ч. Домът на киното ще отбележи рождението на режисьора Ингмар Бергман с прожекция на филма "Персона" и представяне на книгата "Статии, лекции, есета". Шведският режисьор и сценарист Ингмар Бергман (1918-2007) работи за театъра над 60 години, през които поставя 172 пиеси. Той е и директор на театрите в Хелсингборг, Гьотеборг, Малмьо, Кралският драматичен театър в Стокхолм и Резиденцтеатър в Мюнхен. Талантът му го отвежда и в киното, където за 40 години режисира над 60 филмови продукции.
Подробности пред Радио София разказа Надежда Московска, директор "Комуникации" на издателство "Колибри", които са организатори на събитието.
"Персона" със сигурност, включително и от самия Бергман е отбелязван, като една от най-значимите му творби. В сборника, който също ще представим утре има дори един предговор в сценария към филма, в който самият Бергман казва, че това не е обичаен сценарий, а е по-скоро нещо подобно на партитура, който на терен е трябвало да оркестрира с екипа си. И че самият той не е съвсем сигурен до каква степен всичко това, което виждаме в сценария, и което се вижда на екран е умишлено поставено там. По-скоро представя този материал на нас, зрителите и читателите на сценария, на нашата интерпретация", сподели Московска.
По думите й, в знаковата творба "Персона" много силно личи отношението на режисьора към самото кино и то присъства като тема във филма. Относно сборника "Статии,лекции,есета", Московска отбеляза, че се виждат най-различни публикувани и непубликувани текстове, предговори към сценарии, статии, брошури за театрални представления, благодарствени речи, критика и др.
"В голяма част от неговите автофикции, той сам разговаря със себе си, дори имам един много любим негов текст, където под псевдоним на френски критик той се громи сам. А всъщност един от най-критичните някога писани текстове за Бергман е излязъл изпод неговото перо", отбеляза Московска.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...