Фестивал „Бузлуджа фест“ е инициатива за запазване и реновиране на монумента Бузлуджа. Привлекателността му за любителите на дарк туризма е извън съмнение. Но не за това става дума в разговора с Теодор Катранджиев и Лора Миланова – организатори и Кубрат Аргилашки от група „Спални места“:
"Проектът се занимава с консервиране на монумента. План за управление, консервиране на мозайките. Тази година целта и мотото е "Отвори Бузлуджа". Трябва да се обезопаси. Над 50000 човека идват всяка година." (Теодор)
"Чрез фестивала най-лесно можем да стигнем до хората. Това е музиката." (Лора)
"Бяхме поканени, не отказваме участие, вярвам в идеята на фестивала." (Кубрат)
"Организаторите работим безвъзмездно, има много доброволци. Има и една холандска пънк-банда. Ще има уъркшоп по цианотопия, курс по билкарство, вертикално бягане (400 м по стълбите), състезание по ориентиране. За всеки по нещо.
Вкарахме семеен билет. Възможно е настаняване в палатки, хижите не са далеч. Храната и пиенето ще са безобразно много, студената вода ще е от извора, но не намерихме водач по паневритмия. Няма да има и йога, но ако сте гуру и търсите последователи, там е мястото.
МК вече е обявила паметника за културен обект. Популяризирането му е крачка. Ако стане популярен, парите ще дойдат. Идеята е структурата да се самоиздържа."
Откровен е отговорът на Кубрат на питането на водещата знае ли какво е Бузлуджа. Защо ли не сме учудени.
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..
Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..
Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.