"Получава се до такава степен, че има някакво движение на нещата, хората показват интерес, но от друга гледна точка имаме и много спънки", коментира Георгиева. Първата градина е създадена в кв. "Надежда", където двама души са имали идея да направят зеленчуков оазис, след което от общината са научили за проекта и са казали, че на междублоковото пространство да бъде построена детска градина.
"В последствие тези колеги от градско градинарство, които направиха инициативата няколко години след това видяха, че теренът изобщо е твърде запустял. Тоест, общината нищо не е направила от плановете, които тогава е разкрила", коментира Георгиева.
Тя поясни, че през май месец 2022 г. е била сформирана работна среща между общинския съветник Борис Бонев от "Спаси София" заедно с активисти и доброволци от инициативите, както и с експерти. Идеята на срещата е била да се променят законите, които да интегрират градското земеделие, като част от развитието на инфраструктурата на столицата.
Тя поясни, че по закон дори някой да е посадил нещо няма право да бере продукцията и това е една от точките, по които се работи. Общината е поставила условие до 2026 г. да изпълни тези мерки. Втората мярка, която е в този срок е да бъдат предоставени общински терени, които са свободни за обработване със съответната инфраструктура и опция за поливане.
По думите на Георгиева, има проблем и с човешкия фактор, тъй като идват много доброволци и голяма част от тях не се връщат. Тя сподели, че в САЩ и скандинавските страни градското земеделие е много развито, защото е достъпно, скъсява се дистанцията и се изграждат солидарно-комунални общества, и се подпомагат хора в неравностойно положение.
"Градината в кв. "Левски" е изцяло на солидарен принцип, като идеята е да подпомагаме неделните готварски акции на солидарен клуб "Храна, не война" (Food Not Bombs). Тези готварски акции изхранват предимно пенсионери и хора, които са социално слаби, като идеята е тези хора да се включват в процесите, които реализират градината. Кой с каквото може помага", сподели Георгиева.
Тя поясни, че в кв. "Дружба" от 2015 г. е предоставен терен от 6 дка, който се стопанисва от 50-60 градинаря. До този момент градината функционира на 50%, тъй като теренът е общински и половината ще бъде използван за други цели.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...