Учени установиха, че растенията имат способността да произвеждат аспирин, за да се предпазят от стреса.
Произведена в хлоропласти, салициловата киселина обикновено се генерира в отговор на стрес, причинен от изменението на климата.
"Сякаш растенията използват болкоуспокояващо за болки и наранявания, точно както правим ние", коментира растителният биолог и съавтор на изследването Вилхелмина ван де Вен от Калифорнийския университет, Ривърсайд (UCR).
Ние хората прибягваме до лекарства за облекчаване на главоболие или лек грип. Оказва се, че растенията са точно като нас и също имат своите начини за самолечение.
Те се предпазват от опасности от околната среда - насекоми, суша и топлина, като произвеждат салицилова киселина, известна също като аспирин, използвана от човека векове наред, за противодействие на болката и възпалението.
"Тъй като салициловата киселина помага на растенията да издържат на стреса, който става все по-разпространен с изменението на климата, възможността да се увеличи способността на растенията да я произвеждат представлява стъпка напред в борбата с въздействието на изменението на климата върху всекидневния живот", казва Катайон Дехеш, старши автор на статията и изтъкнат професор по молекулярна биохимия в Калифорнийския университет.
По думите й, растенията, които имат проблеми, са предвестник на това, което ни очаква в бъдеще. Това означава, че и ние сме в беда.
Те пречистват въздуха ни като поглъщат въглероден диоксид, предлагат ни сянка и осигуряват местообитание на множество животни. Ползите от опазването им и увеличаване шансовете за тяхното оцеляване са от жизнено значение за всеки от нас.
Източник: БГНЕС
Повече от 4 млн. британци живеят с диабет, като 90% от тях страдат от тип 2 . Последните изследвания обаче дават надежда за борба с това изтощително заболяване. При проучване на лица с „преддиабет“ - или повишени нива на кръвната захар - е установено, че една ключова хранителна съставка намалява риска от диабет с 15% , съобщават от Diabetes UК ,..
Британската писателка Саманта Харви спечели тазгодишната литературна награда "Букър" за романа си "Orbital" на церемония в Лондон. "Малък, странен, красив" - така журито определи романа на Саманта Харви, който е само от 136 страници . Това е книга за един "ранен свят", чието действие се развива на Международната космическа станция ...
Химическият кордицепин, произвеждан от паразитната гъба Cordyceps militaris , може да помогне в борбата с раковите клетки, съобщава FEBS Letters. Откритието е на учени от Факултета по фармация на Университета в Нотингам. Анализът показа, че кордицепинът се преобразува вътре в клетката от кордицепин трифосфат, аналог на енергийния носител АТФ. Смята се,..
Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври, беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..
Яденето на бадеми може да помогне за намаляване на болката в мускулите след тренировка. Това показва ново проучване, под ръководството на д-р Марк Керн, доктор на науките за хранене в Държавния университет в Сан Диего. Редовното консумиране на 60 гр. калифорнийски бадеми може да подпомогне възстановяването на мускулите, пише БГНЕС. В рамките на..
Коя е най-добрата храна, която да консумираме, за да подобрим здравето на мозъка си? Анализ на повече от 180 000 души показва, че съществува пряка връзка между това, което ядем и здравето на мозъка ни. Хората с балансирано хранене имат по-добри мозъчни функции и подобрено психично здраве, пише научното списание Nature. Кирстен Брукс, специалист по..
Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава Асошиейтед прес (АП). Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура, наречена "Квази", се извисяваше върху художествена галерия в продължение..