На сайта на Министерството на образованието и науката (МОН) има проекти на две нови наредби, които сега, през лятото трябва да се обсъждат и коментират, отбеляза пред Радио София Евгения Костадинова – директор на дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ във ведомството.
Става дума за Проекта за изменение на Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование, както и Проекта за изменение на Наредба № 4 от 30.11.2015 г. за учебния план.
Едното предложение, свързано с намаляване продължителността на часовете в V, VI и VII клас от 45 на 40 минути, е по препоръка на Министерството на здравеопазването за намаляване натовареността на учениците, обясни Костадинова. От съкращаването с 5 минути "ще страдат" предметите, които имат най-много учебни часове – български и математика. Затова техният брой ще бъде леко завишен.
Общото учене няма да се увеличи, но ще се постигне баланс, уверява експертът в МОН.
Данните на просветното министерство сочат, че българските ученици имат най-краткото задължително учебно време в Европа. Общият брой на задължителните часове в класовете от I до X включително, приравнени към астрономическите, е 7040. Средната стойност за държавите в Европа е 8617 часа, а повечето страни са в диапазона между 8000 и 9000 часа.
Сред другите промени през новата учебна година е и разпределението на учебни срокове и почивки (ваканции). Първият учебен ден засега се запазва и това е 15 септември. Ако можеше първият срок да започне по-рано междусрочните и коледно-новогодишните ваканции можеше да бъдат и по-дълги.
Проектите на заповеди, свързани с графика на учебното време и националните изпити през учебната 2022-2023 година можете да видите тук.
Повече чуйте в звуковия файл.
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..
Академия за първа помощ или как да оказваме първа помощ? С нас по темата е д-р Витан Витанов: "Курсовете са в различни направления. Спираме се на всички техники за сърдечен масаж, кръвоспиране, задавяне. Има и надграждане, вкл. само за родители. За всеки по нещо. Ние сме единствената организация, одобрена от М-во на образованието. Обучили сме над..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни..
Изгубени в “Кварталът на писателите” е вълнуващо градско приключение, което ще те пренесе в сърцето на литературната история на град София. Създадена в партньорство между “Вътрешен глас" и "Бохемска София", тази градска игра предлага незабравима разходка из един от най-богатите на истории райони на столицата. Мисията ще те отведе на пътешествие..
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт през тази седмица. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралите от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Пред Радио София изп.-директор на Асоциацията за квалификация на..
Продължава набирането на доброволци в първия мащабен български проект за цялостно геномно секвениране “Геномът на България“ . Проектът цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременните българи, която ще бъде използвана и в бъдещи научни медицински изследвания. Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на..