Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Компютърното и човешкото в една спешна болница

Как изглежда израелският Пирогов? Кореспондентите на БНР в Тел Авив Феня и Искра Декало присъстваха на откриването не на обновената, а направо построена наново и оборудвана според последните постижения на медицинската техника болница за спешна помощ към медицински комплекс Ихилов, преди пациентите да постъпят в отделенията за лечение:

"За пристигащите с линейки, цялата процедура по регистрацията се извършва по пътя и още преди да са стигнали, парамедиците знаят точно на кое легло на първия етаж трябва да отведат болния. При толкова много техника, обаче, какво би станало ако „хакнат“ системата, питаме инж. Мохамед Гера, отговорник за електронната мрежа:

"Няма опасност. В по-голямата си част, мрежата е вътрешна и не могат да достигнат до нея през Интернет. А тази й част, която е свързана с Бърза помощ, е тройно защитена."

Има и отделение с 32 легла за случаи, при които лекарите се колебаят дали настина пациентът е болен или не. За това отделение разказва главният лекар на огромния болничен комплекс Ихилов, проф.Рони Гамзо:

"Поех риска да направя това отделение. Става въпрос за пациенти, за които лекарите не са сигурни дали до 24 часа няма да настъпи влошаване на състоянието им. До сега такива болни или бяха изпращани вкъщи или бяха премествани в отделенията, които и така са препълнени. Налагало се е спешно да изписваме болни, за които още един ден в болницата е важен за лечението им. Финансовата тежест на това отделение е голяма. По принцип, при първия ден на болнично лечение, се правят всички възможни изследвания и се викат всевъзможни специалисти за консултация. Сега няма да се изчаква да дойдат от отделенията. Назначили сме лекари по най-търсените специалности, които ще консултират на място.

Разбира се, при нас пристигат болни хора. Времето до поставяне на диагноза и даването на помощ е мъчително. Но се опитваме поне духовно да не се чувстват травмирани и да се разделим като приятели."

Финансирането на такова сериозно болнично заведение в центъра на Тел Авив се поделя от израелската държава, кметството на Тел Авив и спонсори, за които влагане на средства в здравеопазването се признават за намаление на данъците." 


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30