Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалистът Пенчо Мартишки обяснява:

Защо земното въртене е неравномерно?

Топенето на ледниците ускорява скоростта на планетата, приливните взаимодействия и земетресенията я забавят

Снимка: EPA/БГНЕС

Специалистите тази година регистрираха рекорд, който планетата Земя постави на 29 юни. Денонощието тогава беше с 1.59 милисекунди по-кратко.

Според Леонид Зотов, изследовател от Московския държавен университет "Ломоносов", от 2016 г. Земята е започнала да ускорява скоростта си. И пред 2022-ра планетата ни се върти по-бързо, отколкото през 2021 и 2020 г.

Пред Радио София Пенчо Маркишки от Института по астрономия към БАН обясни, че земното въртене е неравномерно и това се дължи на няколко фактора:

  • Земни причини: триене при преместване на тела с маса – океански или въздушни течения, движения на лавата, земетресения. Забавянето в резултат на тези явления, кара хората да добавят високосна секунда на 2-3 или 4 години.
    За последен път такава секунда е добавяна в края на 2016 г.

    Топенето на ледниците пък ускорява въртенето на планетата. Има теория, според която дори тежки самолетоносачи, движещи се в океана, могат да повлияят върху скоростта.

  • Космически причини: приливните взаимодействия между Слънцето, Луната и Земята – те действат като спирачка. Малко хора знаят, че по време на приливни вълни има и земна повърхност, която се надига до 60 см.

Добавянето се прави по препоръка на специална Международна служба за въртене на Земята. Според мнението на нейните експерти, ако се наложи, може и да се премахне секунда от времето на някоя година, обясни още Маркишки.

С него разговаря Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Столична община

С втория мост при "Бакърена фабрика" ще се облекчи трафикът между 4 района

Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа.  Мостът е част от третия градски..

публикувано на 09.07.25 в 17:28
Председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов

В центъра за бежанци в "Овча купел" остават само деца

Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..

публикувано на 09.07.25 в 17:01
Лентата преряза директорът проф. Иван Костов

Майчин дом вече има и специален сектор за кенгуру-грижа за недоносени бебета

Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..

публикувано на 09.07.25 в 16:35

Социални партньори ще увеличават заетостта с обучения за 8,63 млн. лева

С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..

публикувано на 09.07.25 в 15:45
Доц. Мария Юнакова

Специалисти и организации още очакват предложения за асистирана репродукция да залегнат в нормативната уредба

През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...

публикувано на 09.07.25 в 14:55

Банкя посреща Горешляците с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието

Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..

публикувано на 09.07.25 в 14:45

Фотографията преди 15 години е била по-елитарно изкуство

Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна  програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са  Георги Панамски,  Иван Стоименов, Виктор..

публикувано на 09.07.25 в 14:13