Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роботика, автоматизация и индустриални иновации – къде е България?

Снимка: Радио София

Динамична и бурна за сектора на роботиката и индустриалната автоматизация е била 2021 г. Азия остава лидер в сферата, пазарът в Европа се възстановява, а САЩ е направила рекордни поръчки на роботи, сочат данните от Международната федерация по роботика (IFR) и Association for Advancing Automation (A3).

За четвърта поредна година, в разгара на летния сезон, от Асоциацията по роботика и автоматизация (ПАРА) са изготвили доклад с подробности какво се случва в сектора у нас, каза в предаването „Радиокафе“ Кристиян Михайлов - съосновател, член на УС и секретар на ПАРА.

Увеличава се броят проекти за индустриална автоматизация, открити са четири нови високоавтоматизирани фабрики и три нови VC финансирания в сферата на роботиката и автоматизацията.

„Докладът е в четири сфери – стартиращи компании, индустриална автоматизация, сервизна роботика и образование. Виждаме, че държавата за първи път започна да инвестира повече в технологичното образование. От гледна точка на стартиращи компании инвестициите са повече в софтуер и развойни центрове. Прави впечатление все още липсата на хардуерно VC, което да инвестира по-активно в роботика и автоматизация. Докладът показва, че компаниите инвестират в хардуер, за да са по-високо производителни, а автоматизацията им помага да достигнат до повече пазари“, каза Кристиян Михайлов.

Той добави, че през изминалата година интеграцията на роботи в няколко компании у нас е била много активна. Предстои въвеждането на производство за ендоскопска апаратура в Първомай, допълни Михайлов.

През годината за разкрити четири основни инвестиции в стартиращи компании.

На 19 и 20 септември 2022 г. ПАРА организира събитие, насочено към развитието на индустриалните иновации и високите технологии у нас, както и към пътя за изграждането на следващите млади български таланти, което ще се проведе в зала „Инкубатор“ в София Тех Парк.

По време на двудневното събитие "Robotics Strategy Forum" 2022ще бъдат обсъдени теми, с внимание къде е пресечната точка между индустриалните иновации, науката и младите, както и кое доведе до  успеха през последните години в сектора.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

публикувано на 04.04.25 в 12:46

Ролята на писмеността в съхранението на националната ни идентичност

"Азбука и история“ е озаглавена  изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека.  Проф.  д-р Казимир Попконстантинов  подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..

публикувано на 04.04.25 в 11:50

Програмиране на изкуствен интелект е новата специалност в ТУЕС

Технологично училище " Електронни системи "  (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..

публикувано на 04.04.25 в 11:11

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51