Столичната община за втора година организира акселераторска програма за младежки проекти и иновации.
"Академия за визионери" е плод на желанието да се предложат на младите хора възможности за образование, за кариера, за прекарване на свободното време, обясни пред Радио София Мария Гончева (▼ вдясно), началник на отдел в дирекция „Спорт и младежки дейности“ към Общината:
"София е градът с най-много млади хора. Те са не само бъдещето, те са и настоящето. Взискателни са към това, което градът може да предложи за тях. За разлика от други програми Академията е отворена към отделния млад човек (от 15 до 29 години). Концепцията е насочена към предаване на иновативни, творчески, дори нестандартни идеи, свързани по някакъв начин с подобряване на градската, на околната среда, на общността."
Формулирани са 5 направления, по които младежите могат да кандидатстват в Академията:
Освен това като ментори гостуват и популярни личности, които ще споделят добри практики и личен опит.
Кандидатстването е било до март т.г.
Като същинска подкрепа Академията предоставя и финансиране до 5 хиляди лева на проекти и идеи.Шест от творческите предложения вече се реализират.
Те са свързани с производство на ядливи гъби по иновативна методология; с интерактивен пътеводител, информиращ и за традициите и ритуалите в града и селото; с клипчета, които популяризират добри практики за здравословен начин на живот; с настолна игра и наръчник с основни теми, свързани с гражданските ни права и задължения; с опазване на почвите – в едно от столичните училища; с реновиране на културно пространство в парк "Света Троица", район "Илинден".
Проектите ще бъдат представени през септември и октомври.
Резултатите ще се отчетат и в Европейската нощ на учените и на музеите.
Чуйте целия разговор на Антония Каменичка.
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..
Около 1/3 от метрото през "Слатина" е готово. Изграждането на трасето от 6 станции трябва да завърши през есента на 2027 г. Разширението напредва с добри темпове, констатираха днес кметът на София Васил Терзиев, проф. инж. Стоян Братоев и изпълнителния директор на „Метрополитен“ Николай Найденов, заедно с кмета на район "Слатина" Георги Илиев...
След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..
Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..
Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката пред..
В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ . В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..