Столичната община за втора година организира акселераторска програма за младежки проекти и иновации.
"Академия за визионери" е плод на желанието да се предложат на младите хора възможности за образование, за кариера, за прекарване на свободното време, обясни пред Радио София Мария Гончева (▼ вдясно), началник на отдел в дирекция „Спорт и младежки дейности“ към Общината:
"София е градът с най-много млади хора. Те са не само бъдещето, те са и настоящето. Взискателни са към това, което градът може да предложи за тях. За разлика от други програми Академията е отворена към отделния млад човек (от 15 до 29 години). Концепцията е насочена към предаване на иновативни, творчески, дори нестандартни идеи, свързани по някакъв начин с подобряване на градската, на околната среда, на общността."
Формулирани са 5 направления, по които младежите могат да кандидатстват в Академията:
Освен това като ментори гостуват и популярни личности, които ще споделят добри практики и личен опит.
Кандидатстването е било до март т.г.
Като същинска подкрепа Академията предоставя и финансиране до 5 хиляди лева на проекти и идеи.Шест от творческите предложения вече се реализират.
Те са свързани с производство на ядливи гъби по иновативна методология; с интерактивен пътеводител, информиращ и за традициите и ритуалите в града и селото; с клипчета, които популяризират добри практики за здравословен начин на живот; с настолна игра и наръчник с основни теми, свързани с гражданските ни права и задължения; с опазване на почвите – в едно от столичните училища; с реновиране на културно пространство в парк "Света Троица", район "Илинден".
Проектите ще бъдат представени през септември и октомври.
Резултатите ще се отчетат и в Европейската нощ на учените и на музеите.
Чуйте целия разговор на Антония Каменичка.
Пъпешът е летен сезонен плод, който ни осигурява всички необходими предимства през топлите месеци, пише Metropolitan, като откроява трите основни причини, поради които плодът е идеален за лятото. ПЪрво, пъпешът съдържа 90% вода, така че е отличен съюзник за поддържане на добра хидратация, пише БГНЕС. „Кожата ни обикновено е по-суха през лятото..
Фотоизложба ще покаже София през очите на децата от социалните услуги. Експозицията се намира на ул. "Париж" и ще бъде открита през днешния ден, от 17.30 ч. Събитието се организира по идея на зам.-кмета на Столична община Надежда Бачева. "Преди месец подарихме на децата малка книжка с фотографии на Георг Волц, дворцов фотограф, запечатал знакови места..
През днешния ден облачността от североизток ще започне да намалява, но над Югоизточна България преди обяд, а след обяд над много райони от Южна България ще има купесто-дъждовна облачност и превалявания. Възможно е и да прегърми. До края на деня обаче облачността ще намалее над цялата страна, съобщават от Националния институт по метеорология и..
Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..
Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева - експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека. Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме. Открития от поведенческата..
На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица. “Още от времето на..