Никола Каравасилев, ръководител на българския олимпийски отбор и Баян Гечев, ученик в 11 клас на СМГ "П. Хилендарски", сребърен медалист от миналогодишната олимпиада по астрономия и с бронзов медал от Европейската олимпиада по физика разказаха повече подробности пред Радио София за участието на нашите състезатели.
По думите на Каравасилев, тази година включилите се държави са били 44, като индивидуалните участници са наброявали около 260 от всички континенти. Задачите са били на ниво "университетски материал", като за решаването им учениците е трябвало да притежават много знания.
"За мен най-интересният тур се казва "анализ на данни". Той прилича до най-голяма степен на това, което правят професионалните астрономи, когато отидат на работа. Те получават готови данни от някакви наблюдения, от които трябва да получат някаква информация за изследвания обект, за изследваното явление. Да приложат някакъв метод, който се използва в професионалната астрономия и т.н.", поясни Каравасилев.
Той отбеляза, че всяка държава има национален отбор, който се състои от 5 ученика. Проверяващите най-често са от местния организационен комитет, като ръководителите на всяка държава получават техните първоначални точки. Ако ако ръководителите не са съгласни с точките, дискутират това с местния проверяващ.
По думите на Баян Гечев, подготовката не е била дълга, понеже нашите участници са подготвени, като само е трябвало да влязат в по-добра форма. Каравасилев поясни, че това е първата присъствена олимпиада след пандемията и добави, че онлайн форматът е бил голямо предизвикателство за всички.
"Състезателната част мина доста добре, а през останалата част от олимпиадата, която всъщност е и по-важната, беше забавно да се запознаем с хора от целия свят, някои от които доста странни", коментира Гечев и допълни, че по тези олимпиади руския и китайския отбор са много силни, но тъй като не са присъствали на тазгодишното издание, това доста е улеснило нещата.
Той сподели, че се надява да може догодина да отиде в Япония и каза, че след завършването си смята да продължи образованието си в областта на физиката.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа. Мостът е част от третия градски..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..
Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..
С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..
През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...
Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..
Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са Георги Панамски, Иван Стоименов, Виктор..