Нов метаанализ на изследвания върху кръвната група на човека, открива как тя е свързана с риска от ранен инсулт. Той включва всички налични данни от генетични проучвания, насочени към исхемични инсулти, които се причиняват от блокиране на притока на кръв към мозъка и се случват при по-млади хора на възраст под 60 години.
Проучването е ръководено от изследователи от Медицинското училище към Университета на Мериленд (UMSOM), а резултатите са публикувани в списание Neurology.
"Броят на хората с ранни инсулти се увеличава. Мнозина умират от това, а оцелелите потенциално са изправени пред десетилетия на инвалидност. Въпреки това има малко изследвания върху причините за ранните инсулти", констатира главният изследовател на проучването д-р Стивън Дж. Китнър, професор по неврология в UMSOM и невролог в Медицинския център на Университета на Мериленд.
Китнър и колегите му провеждат проучването, като извършват метаанализ на 48 изследвания върху генетиката и исхемичния инсулт, които включват 17 000 пациенти с инсулт и близо 600 000 здрави контроли, които никога не са преживявали инсулт. След внимателното изследване на всички събрани хромозоми, идентифицират генетичните варианти, свързани с инсулта. Така откриват връзка между ранния инсулт - настъпил преди 60-годишна възраст и областта от хромозомата, която включва гена, определящ дали кръвната група е А, АВ, В или 0 (нулева).
Според проучването хората с ранен инсулт е по-вероятно имат кръвна група А и по-малко вероятно да имат кръвна група 0, която е най-често срещаната кръвна група, в сравнение с хората с късен инсулт и хората, които никога не са имали инсулт.
Установява се, че и при пациентите с ранен, и при пациентите с късен инсулт вероятността да имат кръвна група В е по-голяма в сравнение с контролната група.
След коригиране на пола и други фактори изследователите установили, че хората с кръвна група А са имали 16% по-висок риск от ранен инсулт в сравнение с хората с други кръвни групи. При хората с кръвна група 0 рискът от инсулт е бил с 12% по-нисък, отколкото при хората с други кръвни групи.
"Нашият метаанализ разгледа генетичните профили на хората и откри връзки между кръвната група и риска от ранен инсулт. Връзката на кръвната група с по-късно настъпилия инсулт беше много по-слаба от тази, която открихме при ранния инсулт", казва един от главните изследователи на проучването – д-р Бракстън Д. Мичъл, професор по медицина в UMSOM.
"Все още не знаем защо кръвна група А носи по-висок риск, но вероятно това е свързано с фактори на кръвосъсирването като тромбоцитите и клетките, които облицоват кръвоносните съдове, както и с други циркулиращи протеини, всички от които играят роля в развитието на кръвни съсиреци", каза в заключение д-р Китнер.
"Това изследване повдига важен въпрос, който изисква по-задълбочено проучване на това - как генетично предопределената ни кръвна група може да играе роля в риска от ранен инсулт", което насочва към спешната необходимост от намиране на нови начини за предотвратяване на тези потенциално опустошителни инсулти при по-младите възрастни", твърди Марк Т. Гладуин, от Университета на Мериленд.
Източник: БГНЕС
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..