Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Киберсигурност" е най-желаната специалност в ТУ - София

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тази година кандидат-студентите в Техническия университет - София се бориха за прием в четири нови дисциплини.
От новата учебна година четирите нови специалности във висшето учебно заведение са "Интелигентни системи и изкуствен интелект" – на български и английски език, "Киберсигурност", както и "Анализ на данни".

Най-голям интерес е имало към дисциплината "Киберсигурност", а за нея са се борили повече от 8 души за едно място. Най-ниският бал за прием е бил 28, при максимални 30 точки. С най-висок бал са били приемани студенти в специалността "Компютърно и софтуерно инженерство", съобщиха от университета. Не отстъпват по желание и висок бал специалности като "Автомобилна електроника", "Авиационно инженерство", "Информационни и софтуерни науки", "Професионална педагогика".

Подробности пред Радио София разказа проф. д-р. инж. Огнян Наков, декан на Факултет "Компютърни системи и технологии" към ТУ - София. Според думите му, високият приемен бал се дължи на доброто име, което в годините назад е изградил Факултетът по "Компютърни системи" в ТУ-София.

"През ден сме посещавани от фирми, които търсят нашите възпитаници и начин да се доберат до тях, за да ги ангажират", коментира проф. д-р. инж. Наков. Той допълни, че България има огромна нужда от такива специалисти, защото почти всеки месец се случва нещо, което е от национален мащаб, а локалните пробиви на фирми или частни лица са ежедневие.

Освен това уточни, че в голямата си част пробивите са елементарни и се дължат на свалени скриптове от интернет, чрез които може да се пробие една слабо написана софтуерна система. Противодействието за тези методи се състои в добре написания софтуер и добре администрираната мрежа, но подготвените кадри от наша страна за момента са дефицитни. Той подчерта, че защитата на една дигитална среда е многопластова и поради това трябва да има добре обучени кадри от различни звена.

Технически университет

Относно специалностите "Интелигентни системи и изкуствен интелект", както и "Анализ на данни" проф. Наков коментира, че нормалният стремеж е да се развива образователната среда в съответствие с нуждите на времето. Той допълни:

"Непрекъснато се говори, че висшето образование трябва да е до индустрията, до обществото и до бизнеса" и каза още, че по данни взети от МОН, НОИ, държавни структури и бизнес организации малко от възпитаниците на ТУ - София напускат страната. Това са някъде от порядъка на 12-15% за разлика от медицината, където съотношението е обратното.

"Фактите показват, че най-големите световни софтуерни компании установиха тук, в България, в София своите развойни центрове. Това са центрове с по 600-800 програмиста", отбеляза проф. Наков и добави, че фирмите са избрали България, а не съседни балкански страни, понеже у нас са намерили подготвени софтуерни кадри.

Той сподели, че трябва да бъдем отворени към развитието на икономиката и обществото, и бързо да се нагаждаме и добави, че дистанционното обучение е било неизбежно, но не е дало добри резултати.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомировото дело във "Въобщественик: Книга за Чудомир" на проф. Вера Бонева

"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..

публикувано на 03.02.25 в 12:41

Президентът свиква Съвета за национална сигурност заради упойващите вещества сред младите

На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".

публикувано на 03.02.25 в 12:11

Преди покупка на автомобил втора употреба, задължително го прегледайте в сервиз

Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..

публикувано на 03.02.25 в 09:14

Увеличават се хоспитализираните в "Пирогов" жени с проблеми след инжектиране на ботокс

Снощи в спешната университетска болница "Пирогов" е била хоспитализирана още една жена с проблеми след поставяне на ботокс, съобщиха от болницата. Така към момента в "Пирогов" са търсили помощ общо седем пострадали жени от такава манипулация, като пет от тях са останали за лечение, а две не са пациенти на болницата. По-рано в неделя от лечебното..

публикувано на 03.02.25 в 08:19

Следва период на захлаждане, в София днес температурата ще е около 7°

Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..

публикувано на 03.02.25 в 07:35
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00