"Единственото нещо, което трябва да се случи по време на кандидатстването е учениците да преминат през един приемен тест, който се базира на логически и асоциативни задачи. Идеята му е не толкова да оцени знанията на детето, или да каже дали то може да се справи с материала в програмата, по която кандидатства. Основната цел на този приемен тест е да може да направим класиране и да поканим 20 или 25 ученика, които да се включат в безплатната школа", сподели Шарков.
Обучението включва няколко школи, като децата могат да изберат възрастовата група и програмата за която кандидатстват. Независимо от тематиката,която си изберат, децата се учат на основи на програмирането, като в рамките на една учебна година те осъзнават интересите си.
"Нашата цел не е да направим всяко дете програмист. За нас е важно децата да имат много силни дигитални умения и дигитална грамотност, защото в днешно време успехът им зависи от това да не са само функционално грамотни, а да бъдат и дигитално грамотни", подчерта Шарков. По думите му, в школите се избягват изпити и оценки, както и други елементи, които биха били бариера за развитието на ученика.
"Преподавателите ни и екипът, който работи са вече над 100 човека, които провеждат школите в цялата страна. Те са страхотен колектив, винаги се стремят да игровизират и да направят срещите с учениците още по-приятни и най-вече да им помогнат да реализират собствените си силни страни", отбеляза той.
Шарков уточни, че от школата не могат да предложат работа на учениците, но самите деца започват да търсят и да се развиват активно, като някои от тях дори стават преподаватели. Възпитаници на "Телерик Академия" водят школи към няколко населени места и преподават на техни връстници.
"Искаме да научим децата, че когато бъдат успешни, когато някой им е подал ръка те трябва да върнат жеста обратно. Да помогнат на следващите с това, което са получили", заключи Шарков.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
За 11-а поредна година по случай великденските празници доброволци от сдружение "Бъди човек" зарадваха възрастни хора, като им занесоха пакети с трайни хранителни продукти. Дни преди това – от 17 до 19 април, в зала "Арена Самоков" се събираха дарения, които бяха пакетирани и занесени от младите хора до над 450 нуждаещи се хора в общинския..
Европейската комисия (ЕК) е предприела преразглеждане правилата за въздушния транспорт, с което могат да бъдат засегнати досега извоювани права на пътниците, сигнализират организации за защита на потребители. Текстовете в действащия и в момента регламент са от 2004 г. В новото предложение се залага по-голямо закъснение на полет, за да..
Писателят Милен Хальов се завръща с нова книга "Общежитие за чудовища - Детето от пророчеството“. Пред Радио София авторът сподели, че третата част на трилогията е финалът на историята. "Който е стигал до финала на втората книга, знае точно къде съм оставил персонажите, че има един тиктакащ механизъм, който ме накара много активно да събера..
"Написана като любовно писмо към невъзможното, "Bravery" е колкото силна, толкова и ранима. Песен за тези, които са се опитвали да поберат целия океан в една чаша", казват в профила си в социалните мрежи IVA за новата си песен. Ива и Елена Тодорови - сестрите от група IVA , представят в ефира на Радио София новата си песен , която е посветена на..
Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC). Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред..
Над 50 театрални спектакълаи над 70 филма и филмови етюди могат да видят жителите и гостите на София на 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ. Най-мащабното студентско арт събитие за първи път ще продължи 3 дни – на 25, 26 и 27 април. Елизабет Димчева, Николай Тодоров, Крум Царибашев, Алекс Стоянов и Емануил Цонев ще бъдат част от 36-часовия..
Божидара Стоянова следва духовен път, който се базира на баланса и лекотата. Тя среща своя учител, когато вече наистина не може да върви сама, когато е готова. Както гласи и древната поговорка. " Моят ментор ме откри в момент, когато бях "позабатачила нещата" . Бях пооплела конците. Интересното е, че аз срещнах моя учител, чрез друг негов ученик...