Иван Райков, директор на Столичен куклен театър и актрисата Венцислава Асенова разказаха подробности за фестивала в ефира на Радио София.
"Каним всички, дори да не успеят да влязат днес, утре от 11 ч. отново ще могат да съпреживеят тази обич на сцената, която ние се опитваме да създаваме и смятам, че се справяме", каза Асенова. Тя подчерта, че кукленият спектакъл е семеен и куклените представления винаги вървят на два плана, за да може и родителите и децата да открият по нещо за себе си. В постановката актрисата се въплъщава в няколко роли - сестрата на Джон Дулитъл, един от разказвачите на цялата история, както и човеколюбива акула.
"Независимо какъв език говориш, независимо дали се обръщаш към друг човек, друга животинка изобщо, говориш ли на езика на любовта всеки те разбира и отвръща със същото", допълни тя.
Иван Райков сподели, че първоначалната идея за фестивала е била на Кирякос Аргиропулос, който в момента е артистичен директор и се занимава с подбора на трупите. Първото издание на събитието е било през 2002 г., а от 2004 г. с решение на Столичния общински съвет фестивалът е учреден като биенале и става част от календара на културните събития на Столична община (СО). Тази година той е подкрепен от СО и Министерство на културата.
По думите на Райков, през изминалите 11 години има изиграни близо 300 различни заглавия на над 100 различни трупи от 28 държави. Зрителите, които са гледали представленията наброяват повече от 110 хиляди. Тази година ще могат да се видят улични артисти и представления, които ще се състоят в много от парковете и улиците на София.
"През всичките години, в които организираме фестивала сме имали подкрепата на чуждестранните културни институти, които с радост са прегръщали нашата покана и са се грижили за трупите от страните, от които са идвали. Радваме се, че те станаха наши трайни партньори с годините", сподели Райков.
Той допълни, че в тазгодишното издание е включен и модул "микро театър", който е по-особен, тъй като представленията в него са кратки по времетраене - до 10 мин. и се играят пред не повече 5 зрители.
Българската програма на фестивала включва най-добрите представления на българските куклени театри, отличени с награди "Икар", "Аскер", номинирани и получили награди по наши и чужди фестивали за периода от последните две години.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...