Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва международният театрален фестивал "Панаир на куклите"

с 20-то юбилейно издание

Снимка: Радио София

На 9 септември 2022 г. от 19 ч. Столичният куклен театър открива 20-ия Международен юбилеен фестивал за уличен и куклен театър "Панаир на куклите". 12 български и 16 чуждестранни трупи в рамките на една седмица ще изпъстрят софийските улици, паркове и сцени. Тази година кукленият театър ще представи премиера на спектакъла "Доктор Дулитъл" с режисьор Катя Петрова.

Иван Райков, директор на Столичен куклен театър и актрисата Венцислава Асенова разказаха подробности за фестивала в ефира на Радио София.

"Каним всички, дори да не успеят да влязат днес, утре от 11 ч. отново ще могат да съпреживеят тази обич на сцената, която ние се опитваме да създаваме и смятам, че се справяме", каза Асенова. Тя подчерта, че кукленият спектакъл е семеен и куклените представления винаги вървят на два плана, за да може и родителите и децата да открият по нещо за себе си. В постановката актрисата се въплъщава в няколко роли - сестрата на Джон Дулитъл, един от разказвачите на цялата история, както и човеколюбива акула.

"Независимо какъв език говориш, независимо дали се обръщаш към друг човек, друга животинка изобщо, говориш ли на езика на любовта всеки те разбира и отвръща със същото", допълни тя.


Иван Райков сподели, че първоначалната идея за фестивала е била на Кирякос Аргиропулос, който в момента е артистичен директор и се занимава с подбора на трупите. Първото издание на събитието е било през 2002 г., а от 2004 г. с решение на Столичния общински съвет фестивалът е учреден като биенале и става част от календара на културните събития на Столична община (СО). Тази година той е подкрепен от СО и Министерство на културата.

По думите на Райков, през изминалите 11 години има изиграни близо 300 различни заглавия на над 100 различни трупи от 28 държави. Зрителите, които са гледали представленията наброяват повече от 110 хиляди. Тази година ще могат да се видят улични артисти и представления, които ще се състоят в много от парковете и улиците на София.

"През всичките години, в които организираме фестивала сме имали подкрепата на чуждестранните културни институти, които с радост са прегръщали нашата покана и са се грижили за трупите от страните, от които са идвали. Радваме се, че те станаха наши трайни партньори с годините", сподели Райков.

Той допълни, че в тазгодишното издание е включен и модул "микро театър", който е по-особен, тъй като представленията в него са кратки по времетраене - до 10 мин. и се играят пред не повече 5 зрители.

Българската програма на фестивала включва най-добрите представления на българските куклени театри, отличени с награди "Икар", "Аскер", номинирани и получили награди по наши и чужди фестивали за периода от последните две години.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05