Подробности за събитието пред Радио София разказаха Кристиян Михайлов, съосновател на Асоциацията по роботика и автоматизация Para и двама от участниците - Георги Арабаджиев и Джулиън Тахов. Михайлов сподели, че Robotics Strategy Forum е разделен на зони, като ще има място за изложение на над 20 робота, където посетителите свободно ще могат да ги видят и да разговарят с компаниите. В социалните мрежи ще се излъчват онлайн лекции, а вечерта ще има парти. Програмата е разделена на две части. През първия ден ще се говори само за индустрия, а през втория за образование.
На изложението ще могат да се видят български роботи - екзоскелет, колаборативни роботи, както и дронове. Георги Арабаджиев сподели, че това е първият български колаборативен робот, както и първият български робот след ерата на предишните наши, като технологията е била изгубена в годините. Той поясни, че колаборативните роботи надграждат концепцията за индустриалните и не е нужно да бъдат ограждани в отделна среда заради безопасност на хората.
"Те усещат какво се случва около тях, могат да усетят, че имат допир с оператора или работното пространство и да спрат работа", добави той. Разработката на машината е продължила около 3 години.
Михайлов сподели, че от тази година в техническите гимназии стартират две нови специалности - "Програмиране на роботи" и "Програмиране на изкуствен интелект".
Джулиън Тахов е свързан с инициативата ParaRobotics Incubator, която приключва във втория ден на форума, а от 15 ч. ще има демонстрации. Тахов поясни, че дронът, който е създал с помощта на ParaRobotics Incubator- "Салваторе" ще има способността да извършва планински спасителни операции.
"С нашата нова иновативна батерия, която ние сме разработили дронът ще може да лети над 40 мин., както и да пуска колет в който колет ще се съдържат най-важните неща спрямо изискванията на спасителите. Да кажем от уоки-токи до аптечка, храна и всичко, което е до 5 кг.", поясни Тахов. Той допълни, че следващата стъпка е да му бъде монтирана термална камера, с която спасителите с лекота ще намират изгубени или пострадали хора.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..