Когато сме будни по време на типичните часове за сън, нормалният вътрешен часовник на тялото може да се наруши. Това от своя страна ще окаже отрицателно въздействие върху настроението и емоционалното ни състояние, пише изданието "Сайънс Алерт".
Проучвания сочат, че дори след години прекарани в график на нощни смени, тялото ни няма да се адаптира напълно към променените.
Всъщност, негативните ефекти изглежда са толкова по-силни, колкото по-дълго биологичният часовник е нарушен.
Въпросът е, как да се предпазят от влошаване на психичното здраве работещите на смени, които съставляват до 30% от световната работна сила.
Мелатонинът и светлинните терапии вече се проучват като решения. Сега изследователите предлагат друга потенциална панацея: промяна на времето за хранене.
Балансът на хормоните в типичния човешки организъм се променя през деня въз основа на циркадния часовник, а доказателствата сочат, че нощните хранения могат да се намесят в метаболизма.
Това може да е част от причините, поради които работещите на смени са склонни да имат по-висок индекс на телесната маса, както и по-голямо съотношение между талията и бедрата, отколкото работещите през деня.
Влошеният гликемичен контрол е често срещан рисков фактор за нарушаване на настроението. Нещо повече - депресията и затлъстяването често вървят ръка за ръка в порочен кръг, който повишава риска и тежестта на двете състояния, констатират експерти.
Имайки предвид тези констатации, изследователите проучват дали избягването на хранене през нощта може да подобри благосъстоянието на работещите на смени.
Това все още е нова област на изследване, но скорошно проучване показва, че ограничаването на храненето през деня може да помогне за предотвратяване на уязвимостта на настроението, свързана с нощната работа.
В продължение на две седмици 19 участници са подложени на симулиран нощен труд в рамките на рандомизирано, контролирано проучване. Храната на половината от групата е била консумирана както през деня, така и през нощта, докато другата половина се е хранила само през деня. Всяка друга част от опита е била еднаква, включително консумираните калории, продължителността на съня, физическата активност и условията на осветление.
Когато на симулираните нощни работници е била сервирана храна през деня и през нощта (както е обичайно за много работещи на смени), авторите установяват 26% увеличение на нивата на депресивно-подобно настроение и 16% увеличение на нивата на тревожно-подобно настроение в сравнение с базовото измерване. Групата, която се е хранила само през деня, не е отчела такива промени в настроението.
Резултатите от друго неотдавнашно проучване показват, че храненето само през деня може да предотврати глюкозния дисбаланс, който иначе се развива при работещите на смени.
"Определянето на времето за хранене се превръща във важен аспект на храненето, който може да повлияе на физическото здраве", заключават изследователите.
В градинката "Кристал" от 10:00 ч.ще бъде открита изложбата "3 секунди вечна преднина" , посветена на живота и постиженията на Васил Радев (1961-2025) – световен шампион по академично гребане, осми на Олимпийските игри в Сеул (1988), многократен балкански шампион и победител в едни от най-престижните международни регати, включително..
Във връзка с високите температури до 25 юли включително Столичната община организира раздаване на минерална вода за гражданите. Пунктовете за раздаване са три: на площад „Св. Неделя", до НДК (пилони) и в подлеза на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Началото е от 12:30 до изчерпване на количествата. Дейностите са..
Днес преди обяд ще бъде слънчево. В следобедните часове атмосферата ще се лабилизира. Ще има развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в западните и централни райони, ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. В Северна България временно ще проникне относително хладен въздух. Вятърът ще се ориентира от изток-североизток и ще..
Извършва се текущ ремонт на участък от активната лента и автобусната спирка от пътното платно на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" от бул. "Драган Цанков" до повдигнатата пътека при входа на Националния стадион "Васил Левски", съобщиха от Столичната община след публикация на БНР-Радио София . Ремонтът се изпълнява във връзка с влошеното..
Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки (АПБНБ) в България е готова да участва в изграждането на депозитна система у нас. В принципите на функционирането ѝ трябва да залегне финансовата мотивация за потребителите, разясни днес Жана Величкова, изпълнителен директор АПБНБ . Някои вериги магазини вече са предприели стъпки към това...
За пореден път общински съветници от „Продължаваме промяната - Демократична България“ настояха за обявяването на конкурси за ръководства на четирите транспортни дружества в София. Според тях докладите, които се разглеждат от Столичния общински съвет, включително и на предстоящото заседание, отразяват сериозните проблеми в обществения транспорт...
Да бъдат предприети спешни мерки, свързани с укрепване на активирано старо свлачище в бившия рудник в кв.”Кремиковци“, настояват кметът на едноименния район Лилия Донкова и зам.-кметът по екология Надежда Бобчева. Те настояват в доклад, който предстои да бъде гледан на предстоящата сесия на Столичния общински съвет в четвъртък, да се подпише..