Когато сме будни по време на типичните часове за сън, нормалният вътрешен часовник на тялото може да се наруши. Това от своя страна ще окаже отрицателно въздействие върху настроението и емоционалното ни състояние, пише изданието "Сайънс Алерт".
Проучвания сочат, че дори след години прекарани в график на нощни смени, тялото ни няма да се адаптира напълно към променените.
Всъщност, негативните ефекти изглежда са толкова по-силни, колкото по-дълго биологичният часовник е нарушен.
Въпросът е, как да се предпазят от влошаване на психичното здраве работещите на смени, които съставляват до 30% от световната работна сила.
Мелатонинът и светлинните терапии вече се проучват като решения. Сега изследователите предлагат друга потенциална панацея: промяна на времето за хранене.
Балансът на хормоните в типичния човешки организъм се променя през деня въз основа на циркадния часовник, а доказателствата сочат, че нощните хранения могат да се намесят в метаболизма.
Това може да е част от причините, поради които работещите на смени са склонни да имат по-висок индекс на телесната маса, както и по-голямо съотношение между талията и бедрата, отколкото работещите през деня.
Влошеният гликемичен контрол е често срещан рисков фактор за нарушаване на настроението. Нещо повече - депресията и затлъстяването често вървят ръка за ръка в порочен кръг, който повишава риска и тежестта на двете състояния, констатират експерти.
Имайки предвид тези констатации, изследователите проучват дали избягването на хранене през нощта може да подобри благосъстоянието на работещите на смени.
Това все още е нова област на изследване, но скорошно проучване показва, че ограничаването на храненето през деня може да помогне за предотвратяване на уязвимостта на настроението, свързана с нощната работа.
В продължение на две седмици 19 участници са подложени на симулиран нощен труд в рамките на рандомизирано, контролирано проучване. Храната на половината от групата е била консумирана както през деня, така и през нощта, докато другата половина се е хранила само през деня. Всяка друга част от опита е била еднаква, включително консумираните калории, продължителността на съня, физическата активност и условията на осветление.
Когато на симулираните нощни работници е била сервирана храна през деня и през нощта (както е обичайно за много работещи на смени), авторите установяват 26% увеличение на нивата на депресивно-подобно настроение и 16% увеличение на нивата на тревожно-подобно настроение в сравнение с базовото измерване. Групата, която се е хранила само през деня, не е отчела такива промени в настроението.
Резултатите от друго неотдавнашно проучване показват, че храненето само през деня може да предотврати глюкозния дисбаланс, който иначе се развива при работещите на смени.
"Определянето на времето за хранене се превръща във важен аспект на храненето, който може да повлияе на физическото здраве", заключават изследователите.
Днес на много места ще продължи да вали сняг или дъжд и сняг, но от запад валежите ще започнат да отслабват и спират, а облачността да се разкъсва и намалява. До вечерта облачността ще намалее над по-голямата част от страната, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще бъде слаб до умерен от северозапад, в Източна България от север. Максималните температури ще бъдат..
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..