Говорим с хидроинженера Петьо Петков за причините за наводненията в страната. Кой трябва да носи отговорност за последиците? Има ли опасност от наводнения в София през есента? Какви мерки трябва да предприемат институциите?:
"В Поморие имаше 10-минутен тайфун. Всичко, което е било навън се носеше по улиците, беше страшно. Но отводнителната система в града е перфектна. Новата канализационна система от преди 10 години работи чудесно. Причините за наводненията освен силния дъжд (200 л/кв.м.) - в Подбалкана винаги има проблем с безогледната сеч. Държавата трябва да вземе в свои ръце управлението на горите, както е с водите. Липсата на жертви е една добра случайност.
Държавната администрация трябва да носи отговорност. Няма специалисти в изпълнителната власт. Няма експерти в Парламента. Общинските власти не са почиствали коритата на реките. Има Басейнови дирекции, те дават своите предписания, но те не се изпълняват винаги. Не можем да се притесняваме за големите язовири, но за малките няма специалисти и средства. Винаги има реален риск от бедствие, независимо, че съоръжението е направено както трябва.
Рискове за София, ако всичко се поддържа периодически, няма. Възможно е да се наводнят метростанции при много проливен дъжд. Наредбите трябва да се спазват. Контролът трябва да се изпълнява от добри специалисти."
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..