Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата музика не позволява музикантите да бъдат рутинни

Николай Лалов
Снимка: Лума мениджмънт

Известният български диригент и цигулар Николай Лалов от години живее и работи в Португалия. Сега гостува на 15-годишното вече Радио София:

"Баща ми беше добър адвокат в София, имаше голяма любов към музиката и я предаде първо към по-големия ми брат. На 6 години бях дребничък и баща ми успя да размени голяма дамаджана вино за цигулка осминка. Обичах много математиката, но в Музикалното училище нещата тръгнаха по своя път. Завърших в Академията при Стойка Миланова. Почнах да работя много рано, бях най-младият преподавател в Музикалното училище. Изкарах 2-3 години  и понеже шило в торба не стои, започнах с дирижирането, което беше трудно по онова време.

Както съдбата отреди, получих предложение за 6 месеца в Португалия и вече те станаха 33 години. След гостуването ми като гост-диригент на СО на БНР пандемията не позволи голяма работа навън. Освен тук, имам съученици и приятели по целия свят. България ми е специално място. Започнах различни проекти - създадох младежки оркестър до Лисабон, вторият е в Кашкаиш - създадох оркестър така, както искам да работя. Музикантите могат да свирят каквото искат, но институцията се разрастна и проблемът ми е кой ще поеме моята работа. Мястото е много красиво, правим около 30 концерта на година.

Освен това свирим всяка събота и неделя по договореностите ни с двете малки кметства, които ни подкрепят. Създаването на програмата е едно от най-интересните неща. Придържам се към няколко идеи - повдигане нивото на оркестъра и възможността публиката да хареса хубавите солисти и романтичната музика. Третата линия е новата музика, която не позволява музикантите да бъдат рутинни. 

С нас са свирили чудесни български музиканти. Работата е доста, но е интересна. Музикалното ми училище отговаря на българското Музикално (до 12 клас). Най-високото ниво е подкрепено на държавно ниво, то е за професионални музиканти, второто е за хора, които искат да имат висока обща музикална култура, те се субсидират до 50% от Министерството. Третият случай са възрастните, които сами си плащат. Общо имаме около 450 ученика.

За много неща не ми остава време, въпреки, че за моите близки съм работохолик. Най-много ми тежи отговорността за моите ученици. Остава ми малко време за моите внуци. Опитвам се да си движа пръстите по цигулката и имам голям критик в лицето на дъщеря ми, която е отлична цигуларка и като че ли си връща за моето отношение към нея, когато е била малка.

Винаги съм искал да се свири и българска музика - Панчо Владигеров, Добринка Табакова, посветихме ѝ артистична седмица. Има няколко неща, необходими за успеха: талант, знания, упоритост на характера и последно, никой не може да го предвиди - това е късметът."


По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 13.02.25: Някой усети ли еднодневния пазарен "бойкот"?

В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Веска Събева

Докога в другите страни от ЕС българските рецепти с медикаменти за епилепсия няма да се признават?

Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България,  обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) .  Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..

публикувано на 13.02.25 в 17:10

В Перник 43 млади предприемачи от 4 балкански страни ще обменят идеи

Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..

публикувано на 13.02.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Соларните панели – едно от най-ефективните решения за използване на слънчевата енергия

Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..

публикувано на 13.02.25 в 15:26
Антоанета Василева - координатор НЦБИ

НЦБИ отбеляза 20 години от създаването си, под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет"

В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет ,  с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си.  Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

И четирите нощни транспортни линии ще продължат да возят софиянци

Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет  (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..

публикувано на 13.02.25 в 15:08

Изложба в Археологическия музей показва най-доброто от сезон 2024

На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..

публикувано на 13.02.25 в 14:37