Традиционният фестивал "Синелибри" тази година ще се проведе между 8 и 30 октомври. Събитието се очаква с нетърпение не само от киноманите, но и от хората, които обичат качествената литература.
В програмата са селектирани над 35 фестивални филми от Кан, Венеция, Торонто, Берлин, анонсират организаторите.
В конкурсната програма има 10 премиерни заглавия. Това са кинотворби, базирани на литературни произведения, припомни в ефира на Радио София Надежда Московска, директор "Маркетинг и комуникации" на издателство "Колибри".
Председател на журито е режисьорът Камен Калев. Членове са нашумялата френска писателка, драматург, сценарист и режисьор Аманда Стерс, Ясмин Пучи – италианска филмова и театрална актриса и тв водеща, Марио Григоров – филмов композитор и пианист, както и френският писател Оливие Бурдо.
След това зрителите ще присъстват на ексклузивна прожекция на антиутопичната приказка „φ1.618“, дебют в игралното кино на режисьора Теодор Ушев, адаптация на романа „Пумпал“ на Владислав Тодоров. Двете водещи роли са поверени на Деян Донков и Мартина Апостолова.
Освен в София, прожекции от фестивалните заглавия ще има в още 6 български града: Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.
По същото време ще има дигитално издание на фестивала.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..