Все още е апокалипсис в много от селищата в Карловско, наводнени в началото на септември, смятат местните хора.
През тази седмица стиковката е по-добра и разчистените къщи нарастват, но жителите продължават да бъдат под риск. Всеки следващ дъжд събужда спомена и стреса от преживяното и страха да не се случи същото, разказа пред Радио София Ани Иванова от село Каравелово, доброволец и координатор в кризисния щаб.
Според местните хора най-лесно е да се обвини природата, но причината за бедствието е безстопанствеността при управлението на горските ресурси в района.
Нивото на реката там остава няколко пъти по-повдигнато отколкото е било преди наводнението. Коритото все още не е укрепено.
"Търсим хидроинженер от миналата неделя – няма, не идва. Няма стратегия. Няма протокол за действие. Не се знае кой и какво прави в подобна ситуация - допълни Иванова. – Питаме се какво се е правело през годините за превенцията и за защита на населението. Станахме свидетели, че нищо не се прави. И колко средства се отделят за тази грижа?"
138 къщи в Каравелово са почистени отвътре, но има още работа по дворовете и улиците.
Хората в бедстващите райони очакват повече доброволци и през този уикенд.
В България съпричастността е много силно и стихийно явление, но като една стихия то затихва бързо, коментира Никола Рахнев от Гората.бг.
Вчера в селата Богдан и Каравелово са помагали около 40 доброволци. В предишни почивни дни са събирали по над 350 души. Очевидно има отлив на помагачи.
Ако имаше адекватна реакция на държавата, нямаше да има нужда от дарители, от помощ с техника, доброволен труд и средства, коментира Рахнев. И понеже има още доста работа в тези села призова в почивните дни доброволци отново да се стекат за съпричастност на дело.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..