Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александрина Георгиева, която се отказа от IT кариера и се посвети на каузата за деца без екрани

Снимка: Радио София

Александрина Георгиева e програмист. Когато ражда първото си дете, започва да наблюдава много други подрастващи в София, че дори не познават съседските деца. Стоят пред екрана на телефона или телевизора. Чрез Фейсбук група, с други майки, започват да обменят идеи за забавни игри с децата, така че да стоят по-малко пред синия екран. Споделя, че като IT специалист, е наясно с вредата на дългото взиране в телефона, таблета или телевизора.

„Въздействието на екраните се отразява по много сериозен начин върху нас и върху децата ни. Така се посветих на това да насърчавам родителите да отлагат екранното време в живота на децата, особено в ранна бебешка възраст, а в по-късен етап да ги предлагат по много внимателен и осъзнат начин“, сподели в предаването „Радиокафе“ Александрина.

Така по естествен начин възниква и фондация „Offline kids“, на която тя се е посветила. Целта е родителите и децата да бъдат подпомогнати да открият повече начини да учат и играят на открито.

„Проблемът е, че ние много често търсим лесно решение – искам тук и сега да ми е тихо и предлагам екрана, искам сега да свърша тази работа – предлагам екрана. Не се замисляме обаче, за последствията в дългосрочен план. За едно дете, което не може да се храни без екран, това може да породи много здравословни проблеми за него“, каза Александрина Георгиева.

По думите ѝ, когато децата растат пред екрана стават по-нервни и по-неспокойни. Големият обем информация, който получават чрез устройствата, не може да бъде обработен от мозъка на детето. Започват да губят интерес към играчките, сподели тя.

„Децата започват да спят не толкова добре. Може да заспят лесно, но сънят не е толкова качествен. Учените наблюдават структурни и функционални изменения в мозъка, които се отразяват на много основни функции, като вземане на решения, чувството на емпатия, сближаване. На децата им става по-трудно да намират приятели. Имат проблеми в училище“, разказа Георгиева.

Тя добави, че все по-често се наблюдават 4-годишни деца, които не могат да говорят, което се дължи основно на екраните.

Препоръките на Световната здравна организация сочат, като минимум за запознаване с дигитални устройства, това да стане на 18-месечна възраст на детето, но е добре процесът да започне дори след 2-годишна възраст, като в началото е добре да се стои пред екрана максимум 10-20 минути.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проверките на НАП се концентрират по морските ни курорти

Националната агенция за приходите (НАП) започва лятната си контролна кампания за спазване на данъчното и осигурително законодателство по българското Черноморие. До края на сезона предстоят над 6000 проверки на ресторанти, нощни заведения, магазини, атракциони и паркинги. Под активно наблюдение вече са поставени стотици обекти по..

публикувано на 04.07.24 в 18:51
Андрей Велчев

И в България идват доста гурме туристи, кухнята се отразява пряко на репутацията

През последните 2 години се отчита фактът, че в страната ни идват гости, заради туристическото удоволствие, наречено храна – различна и специфична за даден регион. "Има немалко гурме туристи", изтъкна пред БНР-Радио София д-р Андрей Велчев- председател на Сдружение за достъпна храна . Хората научават за български дестинации от споделени..

публикувано на 04.07.24 в 17:18
Атанас Димитров

Атанас Димитров: Туризмът ни трябва да усеща гърба на държавата

Туризмът е пътуване, настаняване, хранене, преживяване.  България има много какво да покаже и да даде и като атмосфера, и като природа, и като интериор на местата за отсядане. Секторът обаче се нуждае от държавен гръб – дори само за реклама. Това коментира пред БНР-Радио София Атанас Димитров  - зам.-председател Българската хотелиерска..

публикувано на 04.07.24 в 16:43

Един убит и двама ранени при престрелка в кв. "Модерно предградие"

Престрелка в столичния квартал "Модерно предградие" е станала около 15 часа днес пред пред офис за бързи кредити (блок №3), като са били простреляни  трима мъже - един е починал на място, а двама са ранени. По случая към момента има двама задържани. Главният секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев, който пристигна на мястото, съобщи,..

публикувано на 04.07.24 в 16:05
Димитър Манолов

Димитър Манолов: Да не забравяме за заплатите и КТД не само заради евродирективата

Директивата за адекватни минимални заплати в Европейския съюз трябва да бъде транспонирана в българското законодателство, независимо от срока (15 ноември-бел.ред.), независимо от възможните санкции и от това, че България може да се „шмугне“ някак си. Това коментира пред БНР-Радио София президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов ...

публикувано на 04.07.24 в 15:17

Историята да спасиш едно куче

Тери не е българин по месторождение, а е австралиец. Но е направил за България повече отколкото много българи някога ще направят за животните. Той е създател на приюта за бездомни кучета  Every Dog Matters EU   до Костинброд, благодарение на който стотици бездомничета са се превърнали в страхотни домашни любимци някъде по света, включително и..

публикувано на 04.07.24 в 12:26

Велосипедното движение в центъра на София се е увеличило двойно

Велосипедното движение се е увеличило двойно София. Това каза пред Радио София Радостина Петрова от сдружение "Велоеволюция", цитирайки данни от столичния зам.-кмет по транспорта. „Същевременно автомобилното движение е намаляло в участъка. Това е търсеният ефект и мисля, че хората, които се движат там го виждат това нещо. Има дни и часове, в които..

публикувано на 04.07.24 в 11:23