„Въздействието на екраните се отразява по много сериозен начин върху нас и върху децата ни. Така се посветих на това да насърчавам родителите да отлагат екранното време в живота на децата, особено в ранна бебешка възраст, а в по-късен етап да ги предлагат по много внимателен и осъзнат начин“, сподели в предаването „Радиокафе“ Александрина.
Така по естествен начин възниква и фондация „Offline kids“, на която тя се е посветила. Целта е родителите и децата да бъдат подпомогнати да открият повече начини да учат и играят на открито.
„Проблемът е, че ние много често търсим лесно решение – искам тук и сега да ми е тихо и предлагам екрана, искам сега да свърша тази работа – предлагам екрана. Не се замисляме обаче, за последствията в дългосрочен план. За едно дете, което не може да се храни без екран, това може да породи много здравословни проблеми за него“, каза Александрина Георгиева.
По думите ѝ, когато децата растат пред екрана стават по-нервни и по-неспокойни. Големият обем информация, който получават чрез устройствата, не може да бъде обработен от мозъка на детето. Започват да губят интерес към играчките, сподели тя.
„Децата започват да спят не толкова добре. Може да заспят лесно, но сънят не е толкова качествен. Учените наблюдават структурни и функционални изменения в мозъка, които се отразяват на много основни функции, като вземане на решения, чувството на емпатия, сближаване. На децата им става по-трудно да намират приятели. Имат проблеми в училище“, разказа Георгиева.
Тя добави, че все по-често се наблюдават 4-годишни деца, които не могат да говорят, което се дължи основно на екраните.
Препоръките на Световната здравна организация сочат, като минимум за запознаване с дигитални устройства, това да стане на 18-месечна възраст на детето, но е добре процесът да започне дори след 2-годишна възраст, като в началото е добре да се стои пред екрана максимум 10-20 минути.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..