Въпреки обсъжданията от 1993 г. насам с участието на експерти, национални институции, неправителствени организации и структури и програми на ООН в България и до днес няма приета национална програма по сексуално и репродуктивно здраве (СРЗ). Затова коалиция от неправителствени, правителствени и международни организации инициират поредица от събития, които да доведат до разработването и приемането на такава програма.
Това отбелязват от сдружение "Лекари на света", което на 28 септември е основен организатор на конференция, посветена на достъпа до сексуално и репродуктивно здраве и права.
Събитието ще се проведе с редица партньори във Френския институт в България, София (на пл. "Славейков").
"Лекари на света" е със седалище в Сливен и развива дейност от 2004 г. Забелязва се засилване на интереса към предоставяните услуги, разказа пред Радио София Росица Кратункова от организацията:
"Нуждата от такива сексуални и репродуктивни грижи е в цяла България. В София също има такава програма, финансирана е от Столичната община, но се изпълнява в една болница спрямо определена група хора и е малко известна, не се популяризира.."
Кратункова изтъкна, че България е на първо място в Европейския съюз по брой аборти на глава от населението, както и сред първите места по заболявания като рак на шийката на матката, рак на гърдата и пр.
Тя посочи, че правото за желано прекъсване на бременността трябва да се упражнява легално, за да няма рискове. Легализирането на абортите не води до увеличаване броя им, сочи световната статистика, каза още Кратункова.
Тя цитира световни данни, според които около 270 млн. жени нямат нужната достъпна контрацепция. Над 40 000 жени умират годишно заради нелегално проведени аборти в недобри условия.
Чуйте разговора, както и подробностите, които даде пред Радио София г-н Реми Бак, програмен координатор от Европейския парламентарен форум за сексуални и репродуктивни права, участник във форума
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..