Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Презентации, лекции и изложби в Европейската нощ на учените на 30 септември

Снимка: Радио София

На 30 септември 2022 г. предстои поредното издание на инициативата „Европейска нощ на учените“. В София се включват различни музеи и институти. Част от събитията са разположени в Античния културно-комуникационен комплекс „Сердика“, на пл. „Независимост“ №1, подкуполното пространство на Ларгото.

Предвидени са „Кабинети по любопитство“ за деца, дискусионни клубове, Европейски щанд, демонстрации и лекции.

В „Европейска нощ на учените“ се включва и Националния природонаучен музей към БАН. От 17.00 до 21.30 часа ще има шест презентации на всички етажи на музея, каза в предаването „Радиокафе“ Силвия Тошева – връзки с обществеността в музея.

„Всеки, който посети музея ще може да разгледа поне три презентации, които се случват една след друга, отделно може да разгледа музея, разбира се. Дали сме тази година възможност на колегите от Института по биоразнообразие, които за първа година се включват като равноправен партньор в проекта, да представят повече от своите изследователи“, разказа Тошева.

Тя допълни, че в музея може да се види временна изложба, посветена на зората на човечеството, както и изложба, посветена на годината на минералогията.

„Нашата минералогична колекция навършва 120 години и това е повод да покажем как тя е възникнала, какво е имало в началото и докъде сме стигнали днес“, добави Силвия Тошева.

Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН ще се представи на три от етажите на музея.

„На първия етаж, наши колеги, които са ходили в Антарктида, ще представят своите изследвания, ще имаме презентация в зала „Риби“. На третия етаж, в зала „Бозайници“ ще бъда аз, с един мой колега, ще представим дребните бозайници в България. Те са около 40 вида у нас. Колегата ще разкаже за едрите бозайници, като мечката. Това е може би, единственият човек у нас, който улавя мечки живи и ги мести от едно място на друго. Всички проблемни мечки са минали през него“, разказа гл. ас. д-р Йордан Кошев от Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН.

Той добави, че посетителите ще имат възможност да видят пушка за упойване на мечка и фотокапани, с които се заснемат мечките в бърлогите.

В зала „Насекоми“ ще има две презентации.

Силвия Тошева каза още, че децата са основните посетители на музея. Тя допълни, че Националният природонаучен музей е създател и на мобилно приложение, в което всеки може да изпрати любопитни находки, на които е попаднал в природата.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - ул. Граф Игнатиев. Архикултурни разкази

С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..

публикувано на 09.11.24 в 15:00
С Десислава Димитрова (вдясно) и Ширин Ходжева

Графити с прежда

"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..

публикувано на 09.11.24 в 11:43

Да окуражим хората да творят на правилните места

На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..

публикувано на 09.11.24 в 10:54

Бъдещето е в основата на всичко, което правим

Силата на промяната: 19 благотворителен бал на фондация „Сийдър“ обединява дарители за по-добро бъдеще на най-уязвимите. Александрина Димитрова, изп. директор на фондацията с подробностите и каузите: :"През годините съдействаме по замяната на държавните институции с центровете от семеен тип. Голяма част от децата са с физически и ментални..

публикувано на 09.11.24 в 10:17

Всеки може да намери своя чай

Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство.  В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни, така и модерни вкусове.  Чаят ще бъде съчетан с културни демонстрации и лекции, за здравословния..

публикувано на 09.11.24 в 09:55
Снимки: ratio.bg

Четирима учени гостуват на Есенния Ratio форум в София Тех Парк

Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..

публикувано на 08.11.24 в 19:14

"Форум", 08.11.24: Да бъдеш Джон Малкович или да не бъдеш...

Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..

публикувано на 08.11.24 в 18:05