Предвидени са „Кабинети по любопитство“ за деца, дискусионни клубове, Европейски щанд, демонстрации и лекции.
В „Европейска нощ на учените“ се включва и Националния природонаучен музей към БАН. От 17.00 до 21.30 часа ще има шест презентации на всички етажи на музея, каза в предаването „Радиокафе“ Силвия Тошева – връзки с обществеността в музея.
„Всеки, който посети музея ще може да разгледа поне три презентации, които се случват една след друга, отделно може да разгледа музея, разбира се. Дали сме тази година възможност на колегите от Института по биоразнообразие, които за първа година се включват като равноправен партньор в проекта, да представят повече от своите изследователи“, разказа Тошева.
Тя допълни, че в музея може да се види временна изложба, посветена на зората на човечеството, както и изложба, посветена на годината на минералогията.
„Нашата минералогична колекция навършва 120 години и това е повод да покажем как тя е възникнала, какво е имало в началото и докъде сме стигнали днес“, добави Силвия Тошева.
Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН ще се представи на три от етажите на музея.
„На първия етаж, наши колеги, които са ходили в Антарктида, ще представят своите изследвания, ще имаме презентация в зала „Риби“. На третия етаж, в зала „Бозайници“ ще бъда аз, с един мой колега, ще представим дребните бозайници в България. Те са около 40 вида у нас. Колегата ще разкаже за едрите бозайници, като мечката. Това е може би, единственият човек у нас, който улавя мечки живи и ги мести от едно място на друго. Всички проблемни мечки са минали през него“, разказа гл. ас. д-р Йордан Кошев от Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН.
Той добави, че посетителите ще имат възможност да видят пушка за упойване на мечка и фотокапани, с които се заснемат мечките в бърлогите.
В зала „Насекоми“ ще има две презентации.
Силвия Тошева каза още, че децата са основните посетители на музея. Тя допълни, че Националният природонаучен музей е създател и на мобилно приложение, в което всеки може да изпрати любопитни находки, на които е попаднал в природата.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица водещият Лъчезар Христов коментира основните злободневни теми от икономическия, социалния и политически живот с Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник министър на икономика и външните работи, и адвокат Петромир Кънчев - юрист, част от инициативата „Правосъдие за всеки“. Тримата обсъдиха различни теми, с които и:..
Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата звукови файла .
Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът за изграждането на достъпна..
Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..
Моментната снимка на електоралните нагласи възпроизвежда в голяма степен резултатите, които имахме на изборите от миналата година. ГЕРБ се запазва като първа партия, с убедително мнозинство от 25.6% от тези, които са участвали в нашата анкета и имат намерение да гласуват, а на второ място е ПП-ДБ с буквално залепени зад тях от “Възраждане” - съответно с..
“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..
Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..