„През миналата година инициирахме създаването на този консултативен съвет, с мисията да обединим най-активните учители и директори, представители на браншови организации, включително и на институциите, които имат отношение към образованието, около темата за предприемачеството и финансовата грамотност. Целта на консултативния съвет е ние, координирано да действаме и да си помагаме в развитието на този вид програми, за да може те да достигнат до по-голям брой млади хора“, добави Ирина Илиева.
Част от темите, които бяха обсъдени на заседанието на консултативния съвет по предприемачество и финансова грамотност бяха свързани с Европейския манифест за младежта и иновациите, който си поставя 20 цели до 2030 година. Участниците говориха и за новите направления в програмата „Учебна компания“ за учебната 2022 – 2023 година, както и първата матура по предприемачество. Бяха обсъдени и теми, свързани с промени в учебните планове, учебните програми и учебното съдържание, с цел избягване на повторения и осъвременяване на съдържанието, както и популяризиране на инициативите за насърчаване на развитието на предприемаческите умения, финансовата грамотност и връзката им със STEM.
По отношение на поставените 20 цели до 2030 година, Силвия Кънчева, която е научен консултант в организацията добави, че всички участници са се обединили около позицията, че те са напълно постижими.
„Всички колеги казаха – да ние можем, България може и не бива да бъдем изоставащи в този процес. Все пак това са учители и директори, от Регионалното управление на образованието. Те казаха – да, трябва да вървим напред и да разширяваме все повече нашето участие в тези програми“, каза Кънчева.
Относно новата матура по Предприемачество, гл. учител Мария Томова от МГ „Акад. Кирил Попов“ в гр. Пловдив обясни, че изпитът по този предмет не е бил лесен.
„За следващата година учениците трябва да се отнесат по-сериозно в подготовката. Преподавателите, освен чисто теоритичната подготовка – да прилагат повече практически упражнения, с цел затвърждаване на материала“, каза Мария Томова.
Подробности можете да чуете в звуковите файлове.
"Предимството на първите" е слоуганът на Радио Стара Загора - днешното предаване е съвместна продукция с тях и е посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера: Началото е с краеведа Снежана Маринова , администратор на страницата Наш'та заара нийде я няма :
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..