Киберсигурността е и от най-желаните специалности в университетите, а лабораторията работи за създаването, развитието и координирането на общ национален капацитет в следните области:
· Висока киберустойчивост и гъвкавост на информационни и управленски системи;
· Изследване на дигиталната зависимост на обществото и икономиката, рисковете и киберуязвимостите, превенция и подготовка за кибератаки и инциденти;
· Изследване на уязвимости и моделиране на киберфизични системи с възможност за киберхибридно въздействие;
· Разработване на стандарти и методологии за дизайн, развитие и защита на киберзависими критични системи и ресурси, дигитални екосистеми.
"Ако се върнем в 90-те години, когато в България се появи един от първите вируси, целите на кибератаките тогава бяха талантливите момчета и момичета да се покажат по-умни от разработчиците на системите и да покажат слабостите. Разбира се, този романтичен период отмина и съвсем до скоро основна цел на хакерите и използването на зловреден софтуер беше финансова изгода. Тоест, кражба на пари, кражба на идентичности във връзка с монетизиране (много модерно с криптовалутите), но този период като че ли поотминава. В последните години кибератаките, или киберкампаниите се превърнаха в държавна доктрина, особено на тоталитарни режими", коментира д-р Шарков.
Атаките се извършват върху критични инфраструктури, големи групи от хора (дезинформация), прекъсване на критични услуги (финанси, транспорт, комуникации и др.), като целта на тези кибератаки е друга и тя е свързана с търговски и геополитически цели. Относно това, как да защитим нашата информация в пространството, д-р Шарков каза:
"Първо трябва да видим кои сме ние. Ако искаме да се защитим като граждани и индивиди, тук става въпрос за персоналната киберхигиена. Какво правим, как се отнасяме към данните, програмите, устройствата, които ползваме, доколко сме податливи на т. нар. "фишинг атаки". Всеки получава поне по няколко имейла с искания за подмяна на пароли, ъпдейтване и подмяна на акаунти, като включително и в алтернативните канали, като Viber и други напоследък имаше доста сериозна кампания и там", поясни д-р Шарков.
Той допълни, че на последно място стои не само защитата, но и нашата готовност към подобен вид атака, това, което наричаме "киберустойчивост". Той подчерта, че тя е основен акцент и на нашата Национална стратегия за киберсигурност "Кибер устойчива България 2020".
Относно проследяването на хакерите д-р Шарков сподели, че интернет колкото и да е анонимна, толкова е и проследима платформа. Атаките обикновено не идват от едно място, като по-хитрите хакери се крият зад други националности, добавяйки код на съответния език. Идеята за проследяване е да може да се предвидят следващите действия на хакера и съответно да може да се устои на тях.
"От гледна точка на правоприлагане, това проследяване трябва да се извърши с достатъчно надеждни средства и да се съберат достатъчно надеждни доказателства, които да могат евентуално при съдебни дела да се обвинят отделни агенти, отделни държави или отделни групи, но след това да има и правни санкции", допълни той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..
На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".
Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..
Снощи в спешната университетска болница "Пирогов" е била хоспитализирана още една жена с проблеми след поставяне на ботокс, съобщиха от болницата. Така към момента в "Пирогов" са търсили помощ общо седем пострадали жени от такава манипулация, като пет от тях са останали за лечение, а две не са пациенти на болницата. По-рано в неделя от лечебното..
Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..