Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млад архитект спечели конкурса "Визии за Бузлуджа през XXI-ви век"

Снимка: Румен Сарандев

След европейския форум "Архитектура и политика на XX-ти век – от изобретение до културно наследство", който се състоя на 9 и 10 юни 2022 г. в София, Френският институт в България, Институт Сервантес – София и Фондация BilbaoArte - Испания организираха онлайн конкурс за архитекти и визуални артисти озаглавен "Визии за Бузлуджа през XXI-ви век".

Почетен председател на журито е Георги Стоилов, архитект на паметника Бузлуджа. Останалите членове са Хавиер Ряньо, визуален артист и Директор на BilbaoArte, Алфредо Гастиасоро, архитект, началник на отдела "Развитие и нововъведения" в общината на Билбао, Аитор Ортис, архитект – фотограф, Стефан Стоянов, архитект, Мария Василева, директор на галерия "Структура" – София, Мария Луиса Сантос, директор на Институт Сервантес и Ирина Петреску, аташе по културното сътрудничество, Френски институт в България.


Цел на конкурса е да бъде избран най-добрия проект за оригинална и новаторска визия за културно наследство през нашия XXI-ви век. Голямата награда е един месец резиденция в Центъра за артистични проекти в BilbaoArte, намиращ се в северната част на Испания. Повече подробности пред Радио София разказаха Ирина Петреску, аташе по културното сътрудничество на Френския институт в България, както и победителят в конкурса - младият архитект Стефан Якшев.


По думите на Петреску, конкурсът не е за архитектура, а за визия и идеи. По време на форума е станало въпрос за културното наследство от архитектурата на комунизма, а паметникът "Бузлуджа" освен, че има идеологически заряд, е архитектурен шедьовър.

"Затова решихме да организираме този конкурс за визия, за бъдещето на този паментик. Самият концепт е за абсолютна архитектура, както знаете, той е върху хълм и ще направя връзка с античността - това е архитектура създадена за вечността", отбеляза Петреску.

Тя добави, че във Франция има подобна школа, която се занимава със съхраняването на паметниците, като "съхраняване" означава и използване по нов начин. Съхраняването на паметника минава през неговата употреба, тъй като ако бъде оставен така, може да изчезне.

Арх. Стефан Якшев сподели, че е решил да участва в конкурса, защото паметникът за него, както и наследството от социализма е интересна тема.

"Монументът на Бузлуджа е като обект от друг свят и това донякъде е вярно, той е от една друга епоха. Концепцията на проекта е той да бъде консервиран в оригиналното си състояние, защото смятам, че патината на времето е ценна, и всички разрушения, които са се случили по времето на изоставянето на паметника са документ за отношението на хората и белезите на времето, които са оставили отпечатък", поясни Якшев.

Той добави, че:

"Точно след режима, много такива паметници, като мавзолея на Георги Димитров се превръщат в едни своеобразни платна, на които народа да изрази гнева и презрението си към комунистическата партия. Тези обекти са вандализирани и разрушавани, и това продължава до днес с някои от тях".

По думите на Петреску след преброяване на гласовете е установено, че има още една кандидатура на млад артист от баски произход, който е имал подобна визия за съхраняване на паметника такъв, какъвто е, но същевременно да бъде превърнат в огромен музей на всички артистични направления.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44