Подробности пред Радио София разказаха Елица Иванова, отговорник комуникации и Милена Иванова, отговорник комуникации в Българско дружество за защита на птиците. Всяка година Световният ден на мигриращите птици преминава под флага на една част от предизвикателствата, пред които са изправени те. През 2021 г. това е било "Пластмасата", докато тази година е "Светлинното замърсяване".
"Градските светлини водят до дезориентация при птиците, които мигрират през нощта и водят до много проблеми, както и загуба на видове. Много важно е, градската среда да бъде планирана и всички нейни елементи да бъдат както в унисон с нашия живот и комфорт като обитатели на града, така и да са комфортни за биоразнообразието, с което градът все още е свързан", коментира Елица Иванова.
Тя поясни, че е нужно да се поставят лампи с покрита горна част, така че да не привличат птици, като това е най-простото решение. Освен това каза:
"Говорим за големите населени места и мегаполиси, които се намират на миграционни пътища. Бургас е един от градовете, който е част от пътя "Виа Понтика".
Ежегодната загуба на птици всяка година е около 2 млн., защото миграцията е голямо предизвикателство. Египетският лешояд е единственият мигриращ вид лешояд, който се среща у нас и всяка година изминава 5 хил. км., което е огромно изтощение.
"За сметка на това го чакат бракониери, отровни примамки, необезопасени стълбове, тоест, допълнителни предизвикателства, които правят тази миграция на ръба на възможностите на този вид. Загубата на такива видове е огромна, популациите намаляват главоломно и така се случва тяхното изчезване", отбеляза Елица Иванова.
Милена Иванова сподели, че освен подготвените две лекции посветени на египетския лешояд и ловния сокол, посетителите могат да се запознаят с информационните материали, както и да поговорят с експерти, за да научат как могат да бъдат опазвани природата и пернатите.
"Ловният сокол е от видовете птици, които са били широко разпространени в България в началото и до средата на миналия век, след което започва прогресивна загуба на популацията по различни причини. Една от тях е ограбване на гнезда, загуба на местообитания, бракониерство, намаляване на хранителната база. Птиците са свързани и с други животни, освен със средата, в която живеят. Например за ловния сокол е изключително важно наличието на дребни бозайници като европейския лалугер и добруджанския хомяк. Това са застрашени видове сами по себе си и тяхното изчезване означава, че самите птици няма с какво да се хранят и също са застрашени от изчезване", посочи Милена Иванова.
По думите на Елица Иванова, проектът за египетския лешояд обхваща 14 държави на три континента, а дългогодишната работа показва, че заплахите за този представител на своя вид не се изчерпват само в рамките на Балканите и се работи за опазването на вида по целия му миграционен път.
"Една от птиците ни - Бояна, първата ни, която беше маркирана и освободена с първата група през 2018 г., четири години успя да мигрира, да стигне до Африка, върна се, тази година си намери партньор и зае територия, която не беше заемана 20 години в Източни Родопи. И три дни преди да мигрира някой просто я застреля. Така че в този момент всички усилия, които се полагат отиват на вятъра", сподели Елица Иванова.
Тя добави, че с образователните дейности и комуникационните кампании тази реалност ще може да бъде променена.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..