„Пръв главен редактор е Пламен Крайски, който ни напусна преди 3 години. Това беше голямата му мечта, неговата кауза и той остави много ярка следа с това списание. След неговата кончина, ние се опитахме да спасим списанието и мисля, че на този етап доста добре се справяме“, добави проф. Пламен Павлов.
Списанието е насочено към теми, свързани с българската история, археология и памет.
„Неговата насоченост е културно-историческа и смело мога да кажа патриотична. Ние държим да казваме истината и само истината“, допълни главният редактор на сп. „Будител“.
Проф. Пламен Павлов често говори и за нова национална доктрина и национален идеал.
„Ние не отричаме позитивния опит на демократичния свят, напредничавите идеи и най-вече да намерим вярната пресечна точка между пътя на България и пътя на света. Една от максимите, които са ни ръководили винаги през годините е мисълта на Раковски, че няма по-висша добродетел от любовта към отечеството“, допълни професорът.
Всяка година списанието има една обща тема. Именно Георги Раковски е бил темата на миналата година, а през тази е Паисий Хилендарски.
„Искаме модерна и проспериращата България, с всички тези принципи, които са ни оставили Раковски, Васил Левски. За да преодолеем това промиване на мозъци трябва последователност и добронамерена работа, а не люшкане на емоциите от една крайност в друга. Будителството е състояние на духа“, каза проф. Пламен Павлов.
Той добави, че най-младият будител в кампанията Будител на годината 2022, ще получи годишен абонамент за сп. „Будител“.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..
С около 7% се увеличават с всяка следваща година събраните разделно отпадъци от опаковки, спрямо предишната година. По време на празниците този процент нараства до 20%, каза пред Радио София Ива Стефанова- мениджър комуникации в една от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. "Хубаво е, че освен, че хората консумират повече,..
До 5 януари 2025 г., в Националния дворец на културата се провежда 38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал. По традиция жителите и гостите на столицата могат да посетят класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. Тази вечер ще се състои "Новогодишен джаз..
От 1 януари 2025 г. за 9 от 24-те столични района влиза в сила забрана за отопление с твърдо гориво . Първи под ограничението попадат "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". От 2029 г. рестрикцията ще важи и за всички останали райони на София. Обикновено нискоемисионни зони се..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната, която на този етап ще е и единствената на Балканите. Пред БТА Илия Григоров, един основателите ѝ, разкри, че производствената мощност край София е за около 20 000..
Пътят до местността "Златните мостове" е почистен перфектно, съобщи пред БНР-Радио София слушател от ски зона на Витоша. Лош обаче достъпът до хижите "Боерица", "Бор", "Офелиите", "Кумата" и други. "Видях машини, закъсали по пътя. Те са за градски условия, с гребла. Всички сили се хвърлят по основния път, но хижите са изоставени",..
Мики и Чарли имат собствено детско шоу, в което представят фокуси, танци, куклен театър и още забавления. Тяхна голяма радост и специалност е да посрещат коледните празници с децата от различни детски градини, занимални и училища. Забавлението, което носят на малчуганите в тези зимни дни, е безмерно. " С Чарли се запознахме 99-а година на жълтите..