Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои второ издание на международната изложба "Европейски акварел"

Евгения и Атанас Мацуреви
Снимка: Радио София
Втората международна акварелна изложба озаглавена "Европейски акварел", ще бъде открита на 11 октомври 2022 г. В експозицията ще вземат участие художници от 10 държави. Кураторът Евгения Мацурева и художникът Атанас Мацурев, който е един от авторите, разказаха за нея в предаването "Радиокафе".

Първоначалният замисъл на събитието е осъществен през 2019 г. "Тогава отделихме цяла година за да я направим. Участваха 16 автора, включително от Китай и САЩ. Беше много успешна изложба и имахме широко отражение в медиите. Поради големия й успех, искахме на всеки две години да правим такава изложба, но през 2021-ва, за съжаление пандемията ни спря”, разказа Евгения Мацурева.
Тя сподели, че с голяма част от авторите се познават лично, тъй като организират с тях изложби и майсторски класове, а това улеснява желанието им да поканят и тези ,които не познават, тъй като информацията се обменя между самите художници.

Експозицията обединява творби на изтъкнати майстори на акварела.
"Когато организираш една изложба с истински майстори е много важно да спазваш нивото им. Сред участниците от 10 европейски страни има 5 представители от България", подчерта Мацурева.

Относно стила и жанровете на композициите, кураторът поясни, че те са изключително разнообразни – от портрети и пейзажи, до импресионизъм и хиперреализъм.

Атанас Мацурев, който е един от най-изтъкнатите български акварелисти дори в световен мащаб, сподели:
"Акварелът е наистина много сложна техника и затова е много предизвикателно да се занимаваш с акварел. Необходими са години за да овладееш технически материята, но след това човек изгражда своя път. Цел и предизвикателство пред акварелиста е да успее да съхрани свежестта и красотата на акварела върху хартията".

"Винаги сме на ръба на това да се обърка всичко, или да стане много добре", допълни художникът.
Чуйте още подробности в разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Галя Георгиева

С. Житен и неговата добра среда

Днес Радиокафе гостува на  с. Житен  в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са  Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и  Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...

публикувано на 06.07.25 в 11:58
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17